Cierpliwi i zdyscyplinowani zostali nagrodzeni

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 26-06-2019, 11:10

Czasem na rynkach finansowych jest tak, że na efekty inwestycji trzeba długo czekać - to wymaga bez wątpienia cierpliwości i dyscypliny. Tak właśnie jest w przypadku złota.

Przez kilka długich lat notowania szlachetnego metalu pozostawały w męczącym trendzie bocznym, kilkakrotnie pojawiały się nieudane próby wybicia górą, które mogły jeszcze bardziej zwiększać poziom frustracji inwestorów. Ale to się najwyraźniej właśnie zmieniło. Cena złota wreszcie wybiła się górą z trendu bocznego i jest najwyżej od ... sześciu lat.

Złoto, sztabki
fot. Bloomberg

Tu pojawia się klasyczne pytanie - czy inwestor, który nie akumulował cierpliwie złota w trakcie długotrwałego trendu bocznego, powinien teraz "gonić" za uciekającą w górę ceną i pospiesznie kupować?

Niestety na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Z pewnością obecny ruch został już powszechnie zauważony, o czym świadczy silny przyrost monitorowanych przez nas pozycji spekulacyjnych na rynku kontraktów terminowych w USA. Z drugiej strony tych pozycji nie ma jeszcze aż tak dużo jak np. w momencie kształtowania się lokalnej górki w połowie 2016 roku (tu zastrzeżenie - najnowsze dostępne dane dotyczą stanu na 18 czerwca). Nawet w trakcie potężnej hossy z lat 2009-2011 cena złota potrafiła się po drodze mocno korygować.

Abstrahując już od tych trudnych krótkoterminowych rozważań warto też potraktować rozwój wydarzeń na tym rynku jako potwierdzenie tez, o których "do znudzenia" pisaliśmy wielokrotnie w trakcie kilkuletniego trendu bocznego:

  • złoto ze względu na brak korelacji z akcjami i obligacjami oraz inną charakterystykę ekonomiczną ma swoje miejsce w zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym;
  • najlepsze momenty do dodawania złota do portfela mają miejsce po silniejszych spadkach ceny (ostatnio w połowie 2018).
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Polecane