Czytasz dzięki

Cierpliwi i zdyscyplinowani zostali nagrodzeni

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 26-06-2019, 11:10

Czasem na rynkach finansowych jest tak, że na efekty inwestycji trzeba długo czekać - to wymaga bez wątpienia cierpliwości i dyscypliny. Tak właśnie jest w przypadku złota.

Przez kilka długich lat notowania szlachetnego metalu pozostawały w męczącym trendzie bocznym, kilkakrotnie pojawiały się nieudane próby wybicia górą, które mogły jeszcze bardziej zwiększać poziom frustracji inwestorów. Ale to się najwyraźniej właśnie zmieniło. Cena złota wreszcie wybiła się górą z trendu bocznego i jest najwyżej od ... sześciu lat.

Złoto, sztabki
Zobacz więcej

Złoto, sztabki fot. Bloomberg

Tu pojawia się klasyczne pytanie - czy inwestor, który nie akumulował cierpliwie złota w trakcie długotrwałego trendu bocznego, powinien teraz "gonić" za uciekającą w górę ceną i pospiesznie kupować?

Niestety na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Z pewnością obecny ruch został już powszechnie zauważony, o czym świadczy silny przyrost monitorowanych przez nas pozycji spekulacyjnych na rynku kontraktów terminowych w USA. Z drugiej strony tych pozycji nie ma jeszcze aż tak dużo jak np. w momencie kształtowania się lokalnej górki w połowie 2016 roku (tu zastrzeżenie - najnowsze dostępne dane dotyczą stanu na 18 czerwca). Nawet w trakcie potężnej hossy z lat 2009-2011 cena złota potrafiła się po drodze mocno korygować.

Abstrahując już od tych trudnych krótkoterminowych rozważań warto też potraktować rozwój wydarzeń na tym rynku jako potwierdzenie tez, o których "do znudzenia" pisaliśmy wielokrotnie w trakcie kilkuletniego trendu bocznego:

  • złoto ze względu na brak korelacji z akcjami i obligacjami oraz inną charakterystykę ekonomiczną ma swoje miejsce w zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym;
  • najlepsze momenty do dodawania złota do portfela mają miejsce po silniejszych spadkach ceny (ostatnio w połowie 2018).
251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Polecane