Ciężka praca popłaca freelancerom

Sylwia Wedziuk
opublikowano: 21-02-2018, 22:00

Najlepsi wolni strzelcy z dziedziny elektronicznych usług dla biznesu zarabiają ponad 10 tys. zł netto miesięcznie.

Możliwość bycia jednocześnie kapitanem, sterem i okrętem, czyli kształtowania rzeczywistości według własnej wizji i potrzeb, jest atrakcyjna dla coraz większej liczby rodaków. W Polsce liczba freelancerów rośnie z roku na rok. Obecnie takich, którzy utrzymują się wyłącznie z pracy jako wolni strzelcy, jest około 100 tys. — wynika z danych Useme.eu, platformy pracy zdalnej (HRtech), służącej m.in. do rozliczania się przez freelancerów. Firma zbadała, ile zarabiają i jak dużo pracują osoby, które są wolnymi strzelcami i świadczą usługi elektroniczne dla biznesu, czyli działania związane przede wszystkim z tworzeniem treści, programowaniem i grafiką. Okazuje się, że poziom ich wynagrodzenia zależy m.in. od branży, dla której pracują, posiadanych przez nich referencji, doświadczenia, a także od tego, jak dużo czasu poświęcają na pracę.

— Inną kwotę zarobi dorywczo grafik, a inną wolny strzelec programista, który pracuje tyle, co na etacie — podkreśla Przemysław Głośny, prezes platformy Useme.eu.

W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w 2016 r. obecnie więcej jest osób, które jako freelancerzy zarabiają miesięcznie między 3 a 5 tys. zł netto. Wcześniej taki dochód deklarowało 9,5 proc. respondentów, w tym roku jest ich natomiast 13,1 proc. Obecnie najwięcej freelancerów(blisko dwie trzecie badanych) zarabia do 2 tys. zł miesięcznie netto, a 14,5 proc. między 2 a 3 tys. zł. Natomiast co piąty respondent (21,2 proc.) otrzymuje na rękę ponad 3 tys. zł miesięcznie, z czego blisko co dziesiąty (8,1 proc.) zarabia ponad 5 tys. zł netto. Wśród nich jest coraz więcej osób, których zarobki przekraczają 10 tys. zł w ciągu miesiąca.

Z badania wynika także, że praca freelancera wcale nie jest lekka, łatwa i przyjemna. Osoby pracujące dorywczo (40,7 proc.) poświęcają na to cztery godziny dziennie. Znaczna większość badanych (59,3 proc.) pracuje od czterech do 10 i więcej godzin w ciągu dnia. Niemal wszyscy badani (94,9 proc.) mają elastyczny czas pracy. Tylko 5,1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że swoje obowiązki zawodowe wykonuje w stałych, określonych godzinach.

Freelancerzy rzadko znajdują czas na odpoczynek. Tylko 42 proc. wolnych strzelców zadeklarowało, że jest w stanie wyjechać na dwutygodniowy urlop w ciągu roku. Prawie jedna czwarta (23,7 proc.) przyznaje, że udaje im się zorganizować co najwyżej weekendowe wypady lub nigdzie nie wyjeżdża. Pozostali respondenci zadeklarowali, że organizują sobie tygodniowe albo krótsze wakacje.

Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2018 r. metodą CAWI i wzięło w nim udział 1002 freelancerów. Najliczniejszą grupę respondentów stanowią osoby między 25. a 34. rokiem życia, pochodzące z dużych miast (40,4 proc.). W grupie badanych przeważają mężczyźni (56,7 proc.). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ciężka praca popłaca freelancerom