Citigroup: Dobry rok przed surowcami

opublikowano: 04-12-2017, 15:12
aktualizacja: 04-12-2017, 15:17

2018 r. będzie dobrym rokiem dla surowców, jednak inwestorzy powinni monitorować ryzyko związane z możliwym pogorszeniem koniunktury w Chinach, uważa bank Citigroup.

Od dna w drugiej połowie czerwca surowcowy indeks Bloomberg Commodity zyskał 9 proc., do czego przyczyniło się umocnienie popytu oraz ograniczenia podaży większości głównych surowców. Według Citigroup dobra koniunktura na rynkach surowcowych z ostatniego półrocza utrzyma się także w przyszłym roku. Zdaniem instytucji przyczynią się do tego bardziej rygorystyczne standardy ekologiczne oraz presja na wspieranie bilansów banków przez redukcję nadmiernych mocy wytwórczych. Głównym czynnikiem ryzyka pozostanie jednak groźba spowolnienia gospodarczego w Chinach (jednocześnie popyt ze strony innych importerów nie jest w stanie zastąpić popytu utraconego za sprawą transformacji Państwa Środka w stronę nowej gospodarki).

„Czynniki niepewności związane z nową gospodarką w Chinach oraz utrzymujący się wpływ starej gospodarki sprawią, że hossa będzie wyboista. Mimo to nasz scenariusz bazowy zakłada, że w 2018 r. popyt na uzależnione od Chin surowce wzrośnie” – napisali specjaliści Citigroup w prognozie dla rynków surowcowych na 2018 r.

Ich zdaniem próby przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza oraz ograniczania nadmiernych mocy produkcyjnych wesprą fundamenty między innymi rynków rudy żelaza o cynku. Jednak w przypadku ropy naftowej praktycznie całość wzrostu globalnego popytu zostanie zrównoważona wzrostem podaży w krajach spoza OPEC. W rezultacie OPEC i Rosja nie będą w stanie powrócić do wyższej produkcji sprzed ustanowienia limitów, a to negatywnie odbije się na cenach ropy w drugiej połowie 2018 r. i w 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu