Clime, czyli prosta obsługa inteligentnego domu

MEJ
opublikowano: 15-05-2015, 07:40

Clime - to system czujników autorstwa polskiego start-upu, który może zapewnić pełny monitoring budynku czy mieszkania oraz włączyć zdalne funkcje obsługi, tworząc środowisko inteligentnego domu.

Czujnik Clime i jego budowa
Zobacz więcej

Czujnik Clime i jego budowa Clime

Polski start-up opracował system składający się z niewielkich czujników o wymiarach 1x1 cal. Zawiera on baterie, umożliwiającą 1,5 roczne działanie urządzenia i w moduł łączności Bluetooth 4.0 LE. Wewnątrz każdego czujnika umieszczono sensor temperatury; możliwe jest też dodanie jednego z wybranych rodzajów sensorów, w zależności od potrzeb. Mogą to być sensory ruchu, wilgotności i oświetlenia. Poprzez moduł Bluetooth o niskim poborze energii wszystkie czujniki komunikują się z aplikacją zarządczą, która może być umieszczona na jakimkolwiek urządzeniu mobilnym - tablecie, notebooku czy smartfonie. W opracowaniu znajduje się aplikacja przystosowana do zainstalowania w inteligentnym zegarku.

Z tak prostym zestawem sensorów, twórcy Clime - Bartłomiej Zimny (będący jednocześnie prezesem zarządu start-upu), Andrzej Pawlikowski oraz Wojciech Bąk - stworzyli bardzo elastyczny i skalowalny system do obsługi domu inteligentnego.

Czujnik Clime zainstalowany w domowej oranżerii określi poziom wilgotności i poprzez aplikację w smartfonie poinformuje o konieczności podlania roślin. Inny zestaw czujników może złożyć się na tani system bezpieczeństwa, chroniący przed włamaniem. Instalacja złożona z czujników Clime zapewni też proste sterowanie scenami świetlnymi, które można zaprogramować w aplikacji zarządczej.

Mimo niewielkiego zasięgu czujników Bluetooth system może działać wszędzie tam gdzie zapewniony jest Internet. Twórcy start-upu zaprojektowali bowiem Clime HUB, czyli klasyczny hub Bluetooth, który odbiera sygnały z sieci czujników i przekazuje je na serwery Clime, tak aby możliwe było działanie aplikacji zarządczej na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym użytkownika. Mimo prostych funkcji, system stworzony przez Clime jest względnie tani, jak na możliwości tego rozwiązania: cena pojedynczego czujnika Clime wynosi około 25 USD, cały zestaw czujników z Clime HUB zawierający po jednym czujniku z każdego typu kosztuje 120 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Clime, czyli prosta obsługa inteligentnego domu