Cloud Partners postawił na optymalizację

opublikowano: 29-03-2021, 20:00

Spółka wprowadza na rynek informatyczne rozwiązanie zmniejszające koszty korzystania z chmury. Przekonała do niego Orange.

W Polsce przedsiębiorstwa coraz częściej rezygnują ze stacjonarnych serwerów i sięgają po usługi chmurowe. Michał Ciemiński, współzałożyciel Cloud Partners, zaznacza, że migracja jest dla firm rozwiązaniem bezpieczniejszym, wygodniejszym i tańszym niż zakup, rozbudowa i utrzymanie własnej infrastruktury IT. Jednak i w tym przypadku koszty zaczynają rosnąć, gdy przedsiębiorstwa, w związku z rosnącą ilością gromadzonych danych, zaczynają poszerzać firmowe zasoby chmurowe. Priorytetem dla menedżerów zaczyna być tym samym optymalizacja kosztów chmury na dalszym etapie jej użytkowania. I to jest dokładnie ten punkt, w którym Michał Ciemiński wspólnie Andrzejem Juszczykiem dostrzegli przestrzeń dla własnego biznesu.

Obecnie formalizują umowę z Orange’em jako jednym z rynkowych dostawców chmury, co potwierdza przedstawiciel telekomu. Cloud Partners z jednej strony będzie oferować swoim klientom usługi partnera, z drugiej udostępni Orange’owi i jego klientom własne narzędzie do optymalizacji kosztów korzystania infrastruktury chmurowej.

Cloud Partners nieco wcześniej rozpoczął już współpracę z Chmurą Krajową, jest częścią programów partnerskich dostawców chmurowych. Firma powstała przed niespełna rokiem i dopiero teraz wprowadza na rynek swoje narzędzia.

Automatyzacja i optymalizacja

Cloud Partners stworzyło oprogramowanie wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji i systemy uczenia maszynowego, które w sposób automatyczny optymalizuje strukturę chmurową, z jakiej korzysta dane przedsiębiorstwo.

Korzysta przy tym z autorskiego rozwiązania Cloudmizer, które powstało z wykorzystaniem dotacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz funduszu venture capital ValueTech Seed.

- Naszym celem nie jest kanibalizacja rynku dostawców chmurowych, wręcz przeciwnie, możemy być ich partnerami. Z ich perspektywy dostawców chmurowych jesteśmy podmiotem, który pozwala im utrzymać przy sobie klientów na dłużej – twierdzi Andrzej Juszczyk.

Według przyjętego modelu biznesowego Cloud Partners będzie dzielić się z klientami końcowymi uzyskanymi w ramach usługi optymalizacyjnej kosztami. Skupi się więc w najbliższym czasie m.in. na nawiązaniu współpracy z dostawcami, zwiększając tym samym dostęp do klientów. Nie wyklucza przy tym możliwości indywidualnego doradztwa w zakresie migracji do chmury i optymalizacji kosztów jej użytkowania.

Na rynku venture capital

Dodatkowo Cloud Partners będzie pracować nad rozwojem swoich narzędzi. Liczy na finansowanie publiczne – dopiero będzie wnioskować o granty. Zabiega także o uwagę inwestorów i funduszy venture capital. Są pierwsi zainteresowani – w ramach rozmów z jednym z funduszy obecnie prowadzone jest due diligence. Cloud Partners będzie próbować swoich sił za granicą, w pierwszej kolejności w Europie, w przyszłości także w Stanach Zjednoczonych.

Z danych Globe Newswire (z sierpnia 2020 r.) przytaczanych przez Cloud Partners wynika, że wielkość światowego rynku chmury obliczeniowej wzrośnie z 371,4 mld USD w 2020 r. do 832,1 mld USD w 2025 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane