Cmentarny monopol ukarany

PAP
opublikowano: 19-11-2013, 12:33

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na władze Katowic karę finansową. Powód? Należące do miasta Katowickie Cmentarze Komunalne zmonopolizowały usługi kopania grobów na miejskich cmentarzach.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Choć obowiązujący od 2006 r. regulamin Katowickich Cmentarzy Komunalnych dopuszczał, by prace związane z kopaniem grobów wykonywały firmy zewnętrzne, postępowanie UOKiK wykazało, że rynek tych usług w rzeczywistości zmonopolizował sam administrator cmentarzy.

- Przedsiębiorca, który w 2012 r. zwrócił się do gminy o wydanie pozwolenia na kopanie grobów na terenie jej cmentarzy, nie uzyskał zgody – informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK.

Według władz Katowic przedsiębiorcy chodziło o generalne uprawnienie do kopania grobów na cmentarzach komunalnych - w nieograniczonym zakresie. Udzielenie generalnego zezwolenia tej firmie - według miasta - podważyłoby sens działalności Katowickich Cmentarzy Komunalnych i naruszyłoby organizację pracy na miejskich cmentarzach.

Według prezes UOKiK, miasto uniemożliwiało innym przedsiębiorcom kopanie grobów i przeciwdziałało w ten sposób konkurencji na rynku usług pogrzebowych.

W tym roku miasto poinformowało urząd, że z początkiem stycznia zmieniło regulamin Katowickich Cmentarzy Komunalnych. Analizując jego treść UOKiK uznał, że usługi kopania grobów na cmentarzach komunalnych może już wykonywać każdy przedsiębiorca (za zgodą administratora cmentarza), a zatem, że gmina zaniechała praktyki ograniczania konkurencji.

Za wcześniejsze naruszenia na miasto została nałożona kara w kwocie 8430 zł.

Od decyzji prezesa urzędu odwołali się do sądu zarówno miasto, jak i przedsiębiorca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Cmentarny monopol ukarany