Cmentarz w formule PPP

ANP
opublikowano: 14-07-2011, 00:00

Kraków znalazł inwestora, który zbuduje cmentarz i spopielarnię. Koszt inwestycji sięgnie 24 mln zł.

Kraków znalazł inwestora, który zbuduje cmentarz i spopielarnię. Koszt inwestycji sięgnie 24 mln zł.

Władze grodu Kraka podpisały umowę na realizację inwestycji w koncesji (tryb partnerstwa publiczno-prywatnego — PPP). Inwestorem, który jako jedyny zgłosił się do przetargu, jest konsorcjum dwóch łódzkich firm Centrum Pogrzebowego i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Klepsydra oraz włoskiej firmy Urciuoli Group’s.

— Miasto potrzebuje nowego cmentarza i od wielu lat skupywało ziemię w Podgórkach Tynieckich. Na tym terenie inwestor ma zaprojektować i wybudować cmentarz wraz z obiektem ceremonialnym i spopielarnią — mówi Janina Pokrywa, zastępca dyrektora wydziału inwestycji urzędu miasta Kraków.

Spopielarnia powinna być oddana do użytku do końca 2012 r. Cmentarz będzie położony na terenie 9 hektarów. Znajdzie się tu miejsce dla 9 tys. grobów. W obiekcie ceremonialnym o powierzchni 1,5 tys. mkw znajdą się kaplica, pomieszczenia administracyjno- techniczne oraz niewielkie lokale komercyjne.

Wartość inwestycji to 24,5 mln zł. Miasto nie dołoży do tego ani grosza.

— To idealna sytuacja dla włodarzy Krakowa, bowiem nie muszą martwić się o wliczanie umowy do długu publicznego. Skoro znalazł się partner prywatny, który całe ryzyko finansowe bierze na siebie, to oznacza to, że biznes jest opłacalny. Utrzymać się będą mogli jedynie z własnych przychodów — mówi Marcin Studziński, radca prawny z kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak.

Koncesjonariusz będzie miał prawo do czerpania zysków przez 30 lat.

— Będzie to cmentarz komunalny, a zatem cennik świadczonych usług powinien być taki sam, jak na innych krakowskich cmentarzach. W przypadku spopielarni, która będzie pierwszą w mieście, inwestor będzie mógł zastosować własne stawki — dodaje Janina Pokrywa.

Rozpoczęcie inwestycji nastąpi w pierwszym kwartale 2012 r. po uzyskaniu przez koncesjonariusza pozwolenia na budowę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu