CO (2) dalej?

DOMINIKA KULCZYK, założyciel, wiceprezes Green Cross Poland
opublikowano: 25-07-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA

Polityka klimatyczno-energetyczna ponownie staje się jednym z najważniejszych tematów dla światowych przywódców. Dzieje się tak za sprawą intensyfikowania prac związanych z przygotowaniem tegorocznej Konferencji Stron w Peru (COP20), zakończonym właśnie V Petersberg Climate Dialogue z udziałem Marcina Korolca, sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnika rządu ds. klimatu i prezydenta konferencji stron konwencji klimatycznej ONZ, oraz ostatnich doniesień z Australii, która zdecydowała się znieść podatek od emisji CO 2. Obecni w Petersbergu ministrowie środowiska jednogłośnie podkreślili konieczność zintensyfikowania działań na rzecz ochrony klimatu, w tym redukcji emisji, działań adaptacyjnych oraz propagowania zrównoważonego rozwoju.

Zaskakująca była jednak wiadomość z Australii, która zniosła właśnie podatek od wydobycia węgla i emisji dwutlenku węgla. Docelowo władze tego kraju chcą również rozwiązać komisję doradczą rządu ds. klimatycznych. Uzasadnieniem takiej decyzji jest chęć inwestowania w nowe technologie i upatrywanie w nich skutecznego i długoterminowego zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Rząd Australii stanowczo uważa, że nakładanie dodatkowych, „ekologicznych” podatków na przedsiębiorców hamuje rozwój rodzimej gospodarki.

Czy mamy zatem do czynienia z powolnym kryzysem w światowej polityce klimatyczno- -energetycznej? Zasadnicze pytanie jest takie, czy działania Australii nie zostaną wkrótce poparte przez inne kraje, bogate w zasoby węgla i pozostałe surowce energetyczne. Być może decyzja rządu premiera Abbotta może stać się przełomem w rozumieniu działań na rzecz ochrony klimatu i zapewnienia wzrostu gospodarczego. Polityka każdego kraju nie powinna przecież ograniczać przedsiębiorców, tylko szukać i wyznaczać nowe kierunki rozwoju. Druga połowa roku zapowiada się więc niezwykle ciekawie w kontekście globalnych rozmów zmierzających do opracowania nowych ram światowej polityki klimatyczno-energetycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DOMINIKA KULCZYK, założyciel, wiceprezes Green Cross Poland

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu