Co 5. polski kierowca uważa, że jest nieprzewidywalny

DI
27-07-2010, 11:51

Polscy kierowcy lubią prowadzić samochód (80 proc. wskazań), uważają się za kulturalnych, przewidujących, jeżdżących pewnie i zdecydowanie (87 proc.) oraz rozważnie (90 proc.).

TNS OBOP zapytał polskich kierowców, jak postrzegają samych siebie.   Respondentom została przedstawiona lista cech, które mogą charakteryzować kierowców. Zadanie badanych kierowców polegało na określeniu, w jakim stopniu dana cecha do nich pasuje (przy użyciu skali 5-stopniowej, gdzie 5 oznaczało „doskonale pasuje”, 4 – „raczej pasuje”, 3 – „ani pasuje ani nie pasuje”, 2 – „raczej nie pasuje”, 1 – „w ogóle nie pasuje”). Z badania wynika, że prowadzenie samochodu sprawia przyjemność ośmiu na dziesięciu badanych (80 proc., suma wskazań „doskonale pasuje i raczej pasuje”). Istotnie częściej samochodem lubią jeździć mężczyźni, osoby oceniające swoją sytuację materialną jako dobrą, mieszkańcy największych  miast.

Aż 90 proc. badanych uważa się za kierowców jeżdżących rozważnie. Rzadziej taką opinię o sobie wyrażali najmłodsi kierowcy. Jednocześnie niemal tyle samo  respondentów (87 proc.) uważa się za kierowców kulturalnych, jeżdżących pewnie i zdecydowanie oraz przewidujących, co zrobią inni użytkownicy drogi. Prawie tyle samo badanych (86 proc.) deklaruje, że dobrze zna przepisy ruchu drogowego i nigdy nie spowodowało poważnego wypadku drogowego.

Stwierdzenia o zabarwieniu negatywnym były o wiele rzadziej wskazywane przez respondentów jako pasujące do nich samych. Dla przykładu, jedynie 17 proc. kierowców uważa, że zasługuje za określenie „niedzielny kierowca” (istotnie częściej są to kobiety oraz najmłodsi respondenci). Co 5. badany jest zdania, że czasami zachowuje się nieprzewidywalnie na drodze (częściej kobiety oraz kierowcy w wieku 30-39 lat), często łamie przepisy (częściej kobiety i najmłodsi respondenci) oraz nie umie dobrze parkować (częściej kobiety oraz kierowcy w wieku 30-39 lat).

„Polscy kierowcy prowadzą samochód z przyjemnością. Wyniki badania TNS OBOP potwierdzają, że większe zadowolenie z jazdy samochodem wykazują osoby o wyższym statusie społecznym. Lepsze mniemanie o sobie jako bezpiecznym kierowcy mają mężczyźni. Kobiety częściej skłonne są przyznać się do bycia „niedzielnym kierowcą” czy też łamania przepisów drogowych. Opinie te odzwierciedlają dość stereotypowy sposób myślenia i wskazują na większy samokrytycyzm wśród kobiet” – komentuje wyniki badania dr Magdalena Sawińska z TNS OBOP.
Dane pochodzą z badania OMNIMAS przeprowadzonego przez TNS OBOP w okresie 4-7 marca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 lat i więcej, którzy prowadzą samochód; łączna liczba wywiadów 432.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Co 5. polski kierowca uważa, że jest nieprzewidywalny