Co piszą o Polsce

DI
opublikowano: 03-09-2010, 00:00

Strona rosyjska nie przejawia oznak gotowości do kompromisu w sprawie zarządzania polskim odcinkiem gazociągu Jamał-Europa i opłat za tranzyt gazu przez terytorium Polski — napisał dziennik "Kommiersant". Związana z Gazpromem gazeta podkreśla, że Rosja "ma instrument nacisku na Polskę — dodatkowe dostawy w zbliżającym się sezonie zimowym".

W ocenie "Kommiersanta", "Polska, w ślad za krajami bałtyckimi, chce odsunąć Gazprom od zarządzania jego gazociągiem przebiegającym przez jej terytorium".

Dziennik wyjaśnia, że kierując się prawem europejskim, Polska proponuje przekazanie polskiego odcinka gazociągu (684 km) o przepustowości 33 mld m sześc. surowca rocznie pod kontrolę państwowego Gaz-Systemu. Gazprom — zaznacza "Kommiersant" — gotowy jest przyjąć usługi tej spółki, ale tylko jako operatora technicznego.

"Kommiersant", 2 września 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane