Co Polacy wiedzą o własnym kraju

opublikowano: 16-12-2015, 22:00

Statystyczny Kowalski stąpa po ziemi bardziej twardo niż Amerykanin, ale pewne problemy albo wyolbrzymia, albo bagatelizuje

Jak Polacy widzą własny kraj? Zaskoczenie — poza pewnymi kwestiami, takimi jak religia i imigranci — nie odbiegamy w postrzeganiu rzeczywistości bardziej niż inni — wynika z globalnego badania grupy Ipsos.

WIEDZA POLAKÓW:
WIEDZA POLAKÓW:
Pod względem oceny trendów społecznych radzimy sobie zaskakująco dobrze.
iStock

Pytano w nim respondentów z 33 krajów o wielkość wskaźników demograficznych oraz skalę istotnych problemów społecznych. Porównując odpowiedzi z rzeczywistymi danymi, obliczono poziom tzw. wskaźnika niewiedzy, który udało się oszacować dla 28 państw.

Polacy nie mylą się w ocenie dysproporcji społecznych, problemów mieszkaniowych młodych ludzi oraz tego, w jakim stopniu w Sejmie realizowane są parytety płci. Statystycznie rzecz ujmując, nie mamy też problemu ze wskazaniem odsetka pracujących kobiet oraz osób mieszkających na wsi.

I tak: prawie bezbłędnie oceniamy bogactwo tzw. jednego procentu — 34 proc., odsetek osób w wieku 25-34 lat mieszkających z rodzicami — 44 proc., odsetek kobiet w Sejmie — 24 proc., i na rynku pracy — 55 proc., czy mieszkańców wsi — 67 proc. W ocenie każdej z tych kwestii badani Polacy nie mylili się zazwyczaj bardziej niż o kilka procent. Bagatelizujemy natomiast skalę otyłości i nadwagi w społeczeństwie — respondenci ocenili, że problem ten dotyka tylko 40 proc. Polaków, podczas gdy w rzeczywistości jest to 50 proc.

Bardziej od rzeczywistości odbiegamy w innych kwestiach. W percepcji przeciętnego Polaka Polska jest krajem ludzi niereligijnych. Bardzo przeceniamy odsetek ateistów i agnostyków oraz osób, które nie utożsamiają się z żadną religią. Średnia podawana wartość w badaniu wynosiła 26 proc. W rzeczywistości osób stroniących od Kościoła, modlitwy i wiary w Polsce jest aż czterokrotnie mniej — 6 proc.

Inny problem, który rozrósł się do nierzeczywistych rozmiarów w oczach przeciętnego Kowalskiego, to imigranci. Wydaje mu się, że odsetek obcokrajowców mieszkających w Polsce wynosi 9 proc., podczas gdy w rzeczywistości wynosi on 2 proc. Zresztą liczba ateistów i imigrantów we własnym kraju jest znacznie przeszacowywana wśród większości narodów, które prześwietlił Ipsos.

Uważamy też, że polskie społeczeństwo jest znacznie starsze, niż jest naprawdę — w badaniu oceniano średni wiek na 50 lat, podczas gdy w rzeczywistości jest to 40 lat. Możemy być jednak z siebie dumni — w demografii i problemach własnego kraju lepiej niż Polacy orientują się tylko mieszkańcy Korei Południowej i Irlandii. Razem z oboma krajami zamykamy ranking.

To oznacza, że lepiej od innych radzimy sobie z oceną faktów. Blisko nas, ale nieco gorzej, wypadli Chińczycy, Amerykanie i Szwedzi. Kraje, w których wiedza mieszkańców o ich własnym społeczeństwie najdalej odbiega od rzeczywistości, zajęły najwyższe miejsca w rankingu — czołówkę krajów z największym „wskaźnikiem niewiedzy” tworzą: Meksyk, Indie i Brazylia. © Ⓟ

Wskaźnik niewiedzy

Ranking krajów, w których wiedza społeczna najbardziej rozmija się z faktami

1. Meksyk 2. Indie 3. Brazylia 4. Peru 5. Nowa Zelandia 6. Kolumbia 7. Belgia 8. RPA 9. Argentyna 10. Włochy 11. Rosja 12. Chile 13. Wielka Brytania 14. Izrael

15. Australia 16. Japonia 17. Kanada 18. Niemcy 19. Holandia 20. Hiszpania 21. Norwegia 22. Francja 23. Szwecja 24. USA 25. Chiny 26. Polska 27. Irlandia 28. Korea Płd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane