Co zrobić ze SKA?

ALEKSANDRA WIATROWSKA
opublikowano: 10-03-2014, 00:00

Koniec roku 2013 przyniósł ze sobą dwa trendy — analizę, co robić z istniejącymi spółkami komandytowo-akcyjnymi (SKA) w obliczu wprowadzanej zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a z drugiej strony — pomysł tworzenia nowych SKA wykorzystujących przepisy przejściowe. Jednakże przepisy przejściowe zawsze kiedyś się kończą — jak w związku z tym rozwiązać problem podmiotu, który już nie będzie przynosił oczekiwanych korzyści?

SKA ze względu na sposób opodatkowania była doskonałym narzędziem optymalizującym prowadzoną działalność, bo nie podlegała PIT i CIT. Zmiana ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2014 r., zabrała taką możliwość. Obecnie SKA na płaszczyźnie podatkowej ma taki sam status jak spółki kapitałowe. Oznacza to podwójne opodatkowanie — na poziomie spółki oraz wypłacanej dywidendy. Oczywiście jednym z rozwiązań jest niezmienianie zaistniałej sytuacji. Co jednak w przypadku, gdy taki rezultat nam nie odpowiada? Jedną z możliwości jest zdecydowanie się na uzyskanie osobowości prawnej i przekształcenie SKA w spółkę kapitałową. Pod względem podatkowym zachowujemy status quo, ale uzyskujemy możliwość chociażby dokonywania transakcji „wymiany udziałów” bez opodatkowania czy też udzielania spółce przez wspólników pożyczek, które korzystają ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Inną możliwością jest przekształcenie SKA w spółkę osobową, np. spółkę komandytową. Co prawda w 2013 r. pojawiły się pomysły legislacyjne, zamierzające również i tę spółkę poddać opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych, ale w toku prac nad projektem zmian, zostały one usunięte, pozostawiając w systemie prawnym dotychczasowe regulacje. Z uwagi jednak na kontrowersje, czy nieopodatkowane zyski podlegają na dzień przekształcenia opodatkowaniu, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest nadal uzyskanie w tym zakresie interpretacji podatkowej. Związane jest to jednak z koniecznością wstrzymania procesu przekształcenia do momentu otrzymania pozytywnej interpretacji podatkowej.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jednocześnie wciąż pojawiają się w internecie ogłoszenia o sprzedaży spółek komandytowo-akcyjnych. Spowodowane jest to wprowadzonymi przez ustawodawcę przepisami przejściowymi i wynikającymi z nich korzyściami. Kupując SKA, można uzyskać możliwość niepłacenia podatku dochodowego do października 2015 r. Oczywiście taka spółka musi spełniać określone warunki, a mianowicie powinna być zarejestrowana w II połowie 2013 r., a jej rok podatkowy powinien zostać przedłużony (najbardziej korzystnym wariantem było zastosowanie 23-miesięcznego roku podatkowego od 1 grudnia 2013 r. do 31 października 2015 r.). Dlatego też decydując się na taki zakup, warto dokładnie przeanalizować dokumenty spółki.

Podsumowując, złote czasy optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem SKA już za nami, brak również tak prostych alternatyw. Pożądany efekt, czyli możliwość odroczenia jednokrotnego opodatkowania wygenerowanych zysków do momentu wypłaty dywidendy akcjonariuszom, można dzisiaj osiągnąć jedynie z wykorzystaniem bardziej skomplikowanych struktur międzynarodowych.

ALEKSANDRA WIATROWSKA

prawnik w Kancelarii Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ALEKSANDRA WIATROWSKA

Polecane