CODE ZAMIERZA PRZEJĄĆ UNIMIL

Maria Trepińska
30-07-1999, 00:00

CODE ZAMIERZA PRZEJĄĆ UNIMIL

Spółka developerska wybuduje też w stolicy wieżowiec za 500 mln zł

Krakowskie Biuro Inwestycyjne CODE zamierza nabyć akcje dające 47 proc. głosów na WZA Unimilu. Ta sama firma ma gotowy projekt nowego biurowca, który powstanie w miejscu obecnej siedziby Universalu.

O ile Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wyrazi zgodę, w najbliższym czasie BI CODE odkupi od ratującego się przed bankructwem Universalu pakiet akcji dających 47 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Unimilu.

Nie jest to pierwsza inwestycja CODE w papiery Unimilu. Kilka miesięcy temu krakowska firma kupiła 14,7 proc. akcji, dających 7,5 proc. głosów w Unimilu, od firmy Trans Universal Poland (spółki zależnej Universalu). Zatem planowana transakcja dałaby krakowianom pełną kontrolę nad Unimilem.

— Chcemy przejąć kontrolę nad Unimilem, ponieważ ta firma rokuje nadzieje na odniesienie sukcesu. Pod warunkiem, że wcześniej dojdzie do jej dokapitalizowania i poszerzenia asortymentu produkcji — wyjaśnia Marek Gil, prezes Biura Inwestycyjnego CODE.

Jednocześnie prezes Gil zdecydowanie dementuje pogłoski o tym, że jego firma przejmie Unimil po to, aby go szybko sprzedać.

O BI CODE zrobiło się głośno, gdy firma nabyła biurowiec Universalu. Marek Gil przyznaje dziś, że o możliwości nabycia siedziby Universalu dowiedział się z ogłoszenia prasowego.

— Szybko zdecydowaliśmy się na zakup. Zapłaciliśmy Universalowi 60 mln zł ze środków własnych — podkreśla Marek Gil.

Nowe na starym placu

12-kondygnacyjny budynek zajmuje 3,2 tys. mkw. w centrum Warszawy. Powierzchnia całkowita wynosi 13,8 tys. mkw., użytkowa — 7,4 tys. mkw. Nieruchomość była obciążona hipoteką 24 mln zł wobec Pekao, około 10 mln zł wobec ZUS i 9 mln zł — wobec Urzędu Skarbowego.

CODE zamierza wyburzyć biurowiec, a w jego miejsce postawić drapacz chmur wysokości 185 metrów. Powierzchnia całkowita będzie wynosić 80 tys. mkw., z czego 68 tys. mkw. ma być wynajmowane.

CODE prowadzi rozmowy na temat utworzenia konsorcjum kilku firm zagranicznych, które sfinansują inwestycję szacowaną na 130 mln USD (500 mln zł).

— Zorganizowanie finansowania tego przedsięwzięcia jest bardzo trudne. Inwestorzy zagraniczni uważają, że rynek nieruchomości w Warszawie staje się coraz trudniejszy. W efekcie uzyskanie czynszów na dotychczasowym poziomie będzie praktycznie niemożliwe — wyjaśnia prezes Gil.

Liczy on jednak, że do zawiązania konsorcjum dojdzie do końca października.

Doświadczeni w burzeniu

W ubiegłym roku BI CODE nabyło wrocławską cukrownię Klecina od urzędu miasta. Firma zapłaciła 42,1 mln zł, a następne ponad 20 mln zł wyłożyła na wyburzenie zakładu i przygotowanie 34 ha terenów do inwestycji.

— Jedna z zagranicznych firm zajmująca się multipleksami wybuduje we Wrocławiu sale kinowe z 20 ekranami i 7,5 tys. miejsc siedzących. W drugim etapie powstanie tam aquapark, a na pozostałej powierzchni będzie działać centrum handlowe. W tej ostatniej sprawie jeszcze negocjujemy z inwestorami — podkreśla prezes Gil.

Przewiduje się, że realizacja dwóch pierwszych projektów pochłonie około 60 mln USD (blisko 240 mln zł). Możliwe, że na wiosnę 2001 r. cały kompleks zostanie oddany do użytku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / CODE ZAMIERZA PRZEJĄĆ UNIMIL