Commerzbank szuka rezerw

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 07-01-2004, 00:00

Trzeci bank Niemiec od 2005 r. zlikwiduje fundusz emerytalny dla 26 tys. pracowników. W ten sposób zmniejszy roczne koszty o 20-30 mln EUR.

Kolejna spółka, cierpiąca na niedobór funduszy, szuka oszczędności. Walne zgromadzenie akcjonariuszy Commerzbanku — spółki, która w Polsce kontroluje BRE Bank — zdecydowało o likwidacji od przyszłego roku funduszu emerytalnego dla 26 tys. pracowników. Bank poinformował ich o tej decyzji wczoraj, tłumacząc ją obecną kiepską kondycją gospodarki. Źródła zbliżone do banku twierdzą, że ten krok pozwoli niemieckiej spółce zaoszczędzić 20-30 mln EUR (92-138 mln zł) rocznie. A Commerzbankowi przyda się teraz każde euro, ponieważ wszystko wskazuje na to, że 2003 r. zakończy 2 mld EUR (9,2 mld zł) straty netto. Klaus-Peter Mueller, szef spółki, zapowiedział też, że akcjonariusze banku nie otrzymają dywidendy. Po raz pierwszy od 21 lat.

Łaskawszym okiem

Zdaniem niektórych analityków, decyzja o likwidacji funduszu ma sprawić, że bank będzie postrzegany przez potencjalnych inwestorów bardziej łaskawie. Inni z kolei twierdzą, że spodziewane przez spółkę oszczędności są zbyt małe, aby miały przyciągnąć do Commerzbanku nowych partnerów finansowych. Tymczasem od dawna mówi się o tym, że spółka, która ma relatywnie niską wartość rynkową i jest mało dochodowa, powinna poważnie pomyśleć o połączeniu z innym bankiem. Coraz trudniej bowiem będzie jej konkurować na rynku z Deutsche Bankiem czy HVB Group, pierwszym i drugim bankiem Niemiec. Jednak podejmowane w ostatnich latach próby fuzji Commerzbanku z Dresdner Bankiem i UniCredito Italiano nie powiodły się.

Będzie więcej

Commerzbank przeprowadził w ubiegłym roku restrukturyzację. Spółka zwolniła 20 proc. pracowników i zlikwidowała 200 oddziałów w Niemczech. W najbliższym czasie także planowane jest zwiększenie kapitałów. Spółka wyemituje 53 mln akcji, które obejmą inwestorzy instytucjonalni. Bank mógłby uzyskać z emisji około 800 mln EUR (3,68 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Commerzbank szuka rezerw