Comp liczy na fiskusa

MGA
opublikowano: 28-03-2012, 00:00

Grupa IT czeka na boom na rynku kas fiskalnych. Ma nadejść w 2013 r., a wraz z nim poprawa wyników.

Comp ma za co dziękować fiskusowi. Objęcie kilkudziesięciu tysięcy lekarzy i prawników obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej spowodowało, że ubiegły rok był dobry dla producentów tych urządzeń. Elzab, spółka zależna Compu, oraz przejęty w ubiegłym roku Novitus sprzedały rekordową liczbę urządzeń fiskalnych. Bez nich sam Comp zaliczył słaby rok. Jego zysk spadł do zaledwie 2 mln zł wobec blisko 21 mln zł w 2010 r. — W dużej mierze był to efekt zamrożenia inwestycjiw resorcie spraw wewnętrznych i administracji — tłumaczy Jacek Papaj, prezes Compu.

Największym kontrahentem spółki jest obecnie resort sprawiedliwości, dla którego wykonała i administruje systemem dozoru elektronicznego. Nikt nie wie, kiedy skończy się — spowodowany aferami korupcyjnymi — zastój w segmencie e-administracji. Dlatego grupa łakomym okiem spogląda na inne piony biznesu.

Najbardziej liczy na hossę na rynku kas fiskalnych. Do końca tego roku jest ważne zezwolenie z obowiązku posiadania kas fiskalnych w automatach sprzedażowych (parkometry czy urządzenia z napojami) oraz w przypadku usług pocztowych i przewozu osób. Spółka liczy, że resort finansów nie przedłuży tych zwolnień, co zdecydowanie rozrusza rynek i spowoduje, że pojawi się zapotrzebowanie nawet na 300 tys. kas. Comp upatruje także szansy na rozwój w integracji tych urządzeń z usługami płatniczymi. Tym ma się zająć odkupiona w styczniu od Telekomunikacji Polskiej spółka PayTel. Jak podkreśla Robert Tomaszewski, szef rady nadzorczej spółki, to dobry moment na wejście w ten segment ze względu na zapowiedzi obniżki stawek interchange.

W obszarze IT Comp stawia na rozwój w obszarze integracji oraz bezpieczeństwa. Jego przedstawiciele twierdzą, że są blisko zdobycia dużego kontraktu, wartego nawet 100 mln zł (portfel zamówień spółki wynosi na ten rok 136 mln zł), oraz zleceń ze strony armii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu