Compaq uruchamia montaż w Szczecinie

Mariusz Zielke
opublikowano: 30-05-2001, 00:00

Compaq uruchamia montaż w Szczecinie

Ruszył montaż Compaqa w szczecińskiej fabryce PCF, dawniej składającej komputery niemieckiego Vobisa. Dwa modele są przeznaczone na rynek małych i średnich firm oraz pod przetargi publiczne. Krajowi konkurenci twierdzą, że nie ma się czego bać.

Compaq uruchomił składanie dwóch modeli komputerów w szczecińskiej fabryce PCF, która wcześniej montowała sprzęt niemieckiej firmy Vobis. To pierwszy markowy producent, który wytwarza swój sprzęt w Polsce. Do końca roku z linii montażowej PCF ma zejść 30 tys. sztuk pecetów z logo amerykańskiego koncernu. PCF zarobi na tym około 240 tys. USD (960 tys. zł), czyli średnio 8 USD za sztukę.

Oczko w głowie

— Jest to pierwszy krok do realizacji szerszego planu międzynarodowego. Jeżeli taki model produkcji sprawdzi się w Polsce, zastosujemy go w kolejnych krajach Europy Środkowej i Wschodniej — zapowiada Matti Virtanen, wiceprezes Compaqa.

Produkcja w PCF nie musi się zakończyć na dwóch modelach. Montaż tańszych komputerów uzasadnia tym, że mają one trafić do klienta z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), dla którego liczy się przede wszystkim cena. Dla Compaqa ten rynek jest ważniejszy od korporacyjnego oraz użytkowników domowych. Według szacunków Amerykanów, 55 proc. PC trafia do sektora MŚP. Roczna sprzedaż dla tej grupy klientów w Polsce jest szacowana na 400 mln USD (1,6 mln zł). Obecnie walkę o MŚP wygrywają tzw. drobni składacze. Compaq zapowiada, że cena w sklepie jednego z dwóch modeli PC składanego w PCF nie będzie przekraczać 2 tys. zł. Drugi model ma kosztować netto poniżej 2,7 tys. zł

Dla publicznych

Specjaliści podejrzewają jednak, że głównym powodem uruchomienia montażu w Polsce są przetargi publiczne. Dzięki obniżeniu ceny Compaq liczy na wygranie najbliższego przetargu MEN na komputery dla szkół. Andrzej Widerszpil, dyrektor Compaq Polska, podkreślał, że jedynym powodem, który mógłby skłonić jego firmę do przeniesienia montażu do Polski, są przepisy podatkowe, a konkretnie kilkakrotnie wyższe cło na pecety niż na komponenty. Głównym dystrybutorem modeli produkowanych w PCF będzie Techmex. Kwestia, czy modele te wejdą do sieci sprzedaży Optimusa (jeżeli firmy sfinalizują list intencyjny), pozostaje otwarta.

Czy polscy producenci PC i drobni składacze powinni się bać konkurencji Amerykanów? Według przedstawicieli krajowych firm, zlecanie montażu na taką skalę nie zmieni układu sił.

— Gdyby Compaq rozpoczął produkcję, a nie zlecał montaż, sprawa wyglądałaby zupełnie inaczej. Zobaczymy, czy pecety z PCF będą konkurencyjne cenowo, biorąc pod uwagę konfigurację i możliwości sprzętu. Zmontowany w Polsce komputer Compaqa może być rzeczywiście tańszy. Powstaje pytanie, co się kryje w środku obudowy z logo tego producenta — uważa Paweł Ciesielski, prezes JTT Computer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Compaq uruchamia montaż w Szczecinie