Copernicus zarobi na pożyczkach

GN
opublikowano: 20-08-2010, 00:00

Najpierw pieniądze, a potem emisja obligacji – oto nowy pomysł domu maklerskiego.

Najpierw pieniądze, a potem emisja obligacji – oto nowy pomysł domu maklerskiego.

Copernicus Securities, dom maklerski notowany na New Connect, nie zawiódł w pierwszym półroczu. Wypracował 2,47 mln zł zysku i 11,2 mln zł przychodów, wobec 1,9 mln i 8,2 mln zł przed rokiem.

— Stosujemy strukturę do optymalizacji podatkowej. Gdyby uwzględnić to, co zaksięgowano w spółce zależnej, zysk wyniósł 5 mln zł. Patrząc na portfel zamówień, oczekujemy, że w drugim półroczu będziemy mieć podobny wynik. Celujemy w dwucyfrowy zysk netto w tym roku — mówi Marcin Billewicz, dyrektor strategii i rozwoju grupy Copernicus.

Akcjonariusze nie mają jednak co liczyć, że cały zysk zasili ich kieszenie.

— Mamy pomysły inwestycyjne, jednym z nich jest rynek obligacji. Są firmy, którym mamy przygotować emisję obligacji, ale potrzebują kapitału natychmiast. Chcemy im udzielać krótkich pożyczek, które będą refinansowane po emisji. Na to docelowo przeznaczymy ponad 20 mln zł, którymi obrócimy kilka razy w ciągu roku. Będziemy zarabiać podwójnie: na oprocentowaniu pożyczki i potem na przeprowadzeniu emisji obligacji — mówi Marcin Billewicz.

Szef Copernicusa deklaruje, że jeszcze w tym roku dom maklerski przeprowadzi 4-5 emisji obligacji, które trafią na rynek Catalyst. W pierwszym półroczu przyszłego roku ma przeprowadzić pierwsze w swojej historii IPO.

— Zostaliśmy już wybrani przez dwie spółki, każda szykuje emisję o wartości ponad 100 mln zł. Jedna z nich jest z branży motoryzacyjnej. Mamy też ciekawe projekty dotyczące fuzji i przejęć. Chcemy także rozwinąć działalność obrotu akcjami, by osiągnąć 2-, 3-procentowy udział w obrotach na GPW — mówi Marcin Billewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu