Coraz mniej miedzi z KGHM

Ewa Szczecińska
opublikowano: 12-03-2008, 00:00

Spadek produkcji zarząd tłumaczy głównie zakazem pracy w niedziele. Rosną tymczasem i koszty produkcji, i... zarobki prezesów.

Prognoza spółki na 2008 r. jest zachowawcza — uważają analitycy

Spadek produkcji zarząd tłumaczy głównie zakazem pracy w niedziele. Rosną tymczasem i koszty produkcji, i... zarobki prezesów.

Dziś rada nadzorcza KGHM Polska Miedź zatwierdzi budżet na ten rok oraz plan techniczno-ekonomiczny na lata 2008-12. Nieoficjalnie mówiono o prognozie 3 mld zł zysku i szacowanej średniej cenie miedzi na poziomie 7000 USD za tonę. Bardziej precyzyjne plany zarząd ujawnia w sprawozdaniu z 2007 r. Jego zdaniem, w tym roku można spodziewać się średniej ceny miedzi na poziomie 7100 USD za tonę oraz kursu dolara do złotego na poziomie 2,5.

Inaczej perspektywy cenowo-kursowe oceniają analitycy.

— Moim zdaniem, kurs dolara do złotego w tym roku wyniesie 2,43. Jeśli chodzi o prognozę ceny miedzi, to moje szacunki sięgają 7850 USD za tonę, więc wydaje mi się, że prognoza zarządu jest raczej zachowawcza — mówi Grzegorz Lityński, analityk KBC Securities.

Koszty niedziel...

Analityków niepokoi zapowiedź dotycząca dalszego spadku wielkości produkcji miedzi elektrolitycznej z własnych wsadów. W 2007 r. KGHM wyprodukował 451,9 tys. ton miedzi, czyli o 45,3 tys. ton mniej niż w 2006 r. (spadek o 9 proc.). Zarząd tłumaczy to wydobyciem mniej szlachetnych złóż, a przede wszystkim rezygnacją z pracy w niedziele.

— Ta sytuacja powinna niepokoić inwestorów, szczególnie że ten trend spadku wydobycia będzie się utrzymywał przez kilka najbliższych lat. Sama zmiana organizacji pracy spowoduje spadek wolumenu o blisko 7 proc. w 2008 r. — mówi Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

Inwestorów nie ucieszy też analiza kosztów. W 2007 r. całościowy koszt jednostkowy produkcji miedzi wyniósł 11 160 zł — w stosunku do roku poprzedniego wzrósł więc o 663 zł na tonie (6 proc.).

Koszt produkcji z wsadów własnych natomiast był wyższy o 1128 zł. Zdaniem zarządu, przyczyn należy szukać w spadku produkcji miedzi z własnych koncentratów oraz we wzroście kosztów pracy w związku z wyższym odpisem na dodatkową nagrodę roczną.

...i zarządów

Nie sposób w tym przypadku pominąć zarządu KGHM.

W 2007 r. płace prezesów kosztowały firmę 4,1 mln zł. Krzysztof Skóra i Maksymilian Bylicki, byli prezesi, zarobili po 949 tys. zł, podczas gdy ich łączne uposażenie w 2006 r. wyniosło 668 i 685 tys. zł.

Rada nadzorcza koncernu ma dziś uchwalić warunki konkursu na nowego szefa koncernu. Nabór może być ogłoszony jeszcze w tym tygodniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu