Czytasz dzięki

Coraz więcej e-zwolnień

opublikowano: 21-06-2018, 22:00

Przybywa zwolnień lekarskich wystawianych elektronicznie.

Przybywa zwolnień lekarskich wystawianych elektronicznie. W maju było ich 29 proc., w kwietniu — 25 proc., w marcu — 17 proc., a w lutym — 13 proc. Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), ponad 30 proc. zaświadczeń to dokumenty elektroniczne, podczas gdy w styczniu stanowiły niecałe 10 proc. Do 18 czerwca e-ZLA wystawiło ponad 33,8 tys. lekarzy.

Zgodnie z ustawą, podpisaną w tym miesiącu przez prezydenta, lekarze mogą wystawiać zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy w formie papierowej i elektronicznej do 30 listopada tego roku.

Upowszechnienie e-ZLA ma pomóc w kontroli najkrótszych, kilkudniowych absencji. Informacja o ich wystawieniu trafia do ZUS i pracodawcy natychmiast. Papierowe zaświadczenie musi być dostarczczone w ciągu siedmiu dni.

4 mln tyle e-zwolnień wystawiono od stycznia 2016 r. do 18 czerwca 2018 r., 56 mln zaświadczeń wydano w tym czasie na papierze.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane