Córki idą na parkiet

ZK
opublikowano: 15-12-2006, 00:00

Cztery spółki z grupy Asseco Poland trafią na giełdę. Jedna krajowa i trzy działające na rynkach zagranicznych.

Po Asseco Slovakia rzeszowska firma informatyczna chce upublicznić cztery firmy z grupy kapitałowej. To efekt dynamicznego rozwoju Asseco Poland w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

— Chcemy wprowadzić na warszawską giełdę Asseco Czech, Asseco Balkans, Asseco CIS i połączony Softlab z Wa-Pro — mówi Adam Góral, prezes grupy.

Akwizycja czeskiego ramienia holdingu ma szansę na najszybszą realizację. Dojdzie do skutku zapewne w pierwszym kwartale 2007 r. i w skali całego roku ramię to powinno zarobić 10-15 mln zł. Bardzo zaawansowane są także rozmowy w sprawie przejęcia dwóch spółek rumuńskich, których łączny zysk szacowany jest na 3 mln EUR. To będzie trzon Asseco Balkans. Dołączą do niego także firmy z Serbii, Chorwacji i Słowenii, dzięki czemu zysk wzrośnie powyżej 5 mln EUR, co jest warunkiem upublicznienia. Te dwie podgrupy wejdą na parkiet zapewne w przyszłym roku. Upubliczniona zostanie także firma pod roboczą nazwą Asseco Business Solutions, utworzona przez połączenie Softlabu i Wa-Pro. To będzie taki mały holding wyspecjalizowany w oprogramowaniu dla firm.

W regionie byłej WNP ma działać Asseco CIS. W grudniu zostanie podpisany list intencyjny w sprawie akwizycji dużej rosyjskiej firmy, która może trafić na naszą giełdę na początku 2008 r.

Tymczasem Asseco Poland kończy fuzję z Softbankiem. Firmy będą notowane łącznie nie później niż od połowy stycznia. Powstały w ten sposób podmiot zwiększy zyski o 33 proc. — do 108 mln zł i sprzedaż prawie o 11 proc. — do 1,2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu