Coś wreszcie drgnęło

DI, NBP
opublikowano: 03-07-2009, 00:00

Już widać pierwsze oznaki polepszenia sytuacji gospodarczej w strefie euro.

Już widać pierwsze oznaki polepszenia sytuacji gospodarczej w strefie euro.

Czerwcowy indeks zakupów menedżerów (PMI) w 16 krajach obszaru wspólnej waluty wzrósł do najwyższego poziomu od 9 miesięcy. To znak, że recesja powoli słabnie. Niestety, poprawa następuje wolniej, niż byśmy oczekiwali. Jest to spowodowane przez złe wyniki sektora usług.

PMI obejmuje sektor produkcji i usług. W czerwcu br. jego wartość wzrosła do 44,4 punktu z 44 punktów w maju. Wynik poniżej 50 punktów oznacza spadek aktywności. Subindeks w sektorze produkcji wzrósł z 40,7 punku w maju br. do 42,4 punktu w czerwcu, a subindeks w sektorze usług spadł z 44,8 punktu w maju do 44,5 punktu w czerwcu br.

Wyniki gorsze od spodziewanych osłabiają nadzieję, że Euroland jeszcze w tym roku odnotuje wzrost gospodarczy, mimo że najgorszy okres ma już za sobą. Wzrost gospodarczy zacznie się dopiero w przyszłym roku —prognozują analitycy z Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego.

proc. O tyle spadnie w 2009 r. PKB w strefie euro – prognozuje OECD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, NBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu