COVEC zaczyna płacić

KAP
31-05-2011, 00:00

Chińskie konsorcjum uruchamia płatności dla podwykonawców autostrady z Warszawy do Łodzi.

Chińskie konsorcjum uruchamia płatności dla podwykonawców autostrady z Warszawy do Łodzi.

Kończy się konflikt między chińskim konsorcjum COVEC a polskimi podwykonawcami, którzy budują 50 km autostrady na trasie Łódź — Warszawa. Po kilku tygodniach przerwy Chińczycy zaczynają płacić podwykonawcom.

— Otrzymaliśmy część zaległych płatności i czekamy na resztę — mówi jeden z podwykonawców.

— Wynagrodzenia otrzymała część podwykonawców, ale jeszcze nie wszyscy i nie wszyscy wrócili na plac budowy — mówi Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Wielu jednak wcale z budowy nie zeszło.

— Poldim Mosty jako podwykonawca realizuje niezmiennie prace wyznaczone w umowie z COVEC, bo termin zapłaty wystawionych przez nas faktur jeszcze nie upłynął — mówi Józef Kordyś, prezes Poldimu Mosty.

Tarnowska spółka jest jedną z firm, które na A2 pracują zaledwie od kilku tygodni. Wcześniej konsorcjum pozbyło się kilku podwykonawców oraz chińskiego i polskiego kierownictwa budowy, bo nie było zadowolone z ich pracy. W branży pojawiają się spiskowe teorie, że niepłacenie podwykonawcom to próba pozbycia się części z nich i zastąpienia pracownikami z Chin.

— Nie wierzę w nie. COVEC może przywieźć ludzi, ale nie będą tańsi niż polscy robotnicy, a przywiezienie dużej ilości ciężkiego sprzętu nie wchodzi w grę — komentuje Wojciech Malusi.

Sam COVEC dopiero dziś ma udzielić informacji o budowie. Do tej pory spółka twierdziła, że nie zapłaciła podwykonawcom, bo czekała na kasę z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dyrekcja płaci Chińczykom po 58 dniach, a COVEC ma w umowach z podwykonawcami terminy 5-dniowe. Jeśli konsorcjum ich nie wydłuży, konflikt może się powtórzyć.

— Dyrekcja standardowo płaci wykonawcom po około 40 dniach. Gdyby COVEC dostawał pieniądze wcześniej, inni wykonawcy mieliby pretensje — podkreśla Wojciech Malusi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / COVEC zaczyna płacić