CP Energia szuka nabywców akcji

Anna Bytniewska
opublikowano: 25-10-2011, 00:00

Spółka potrzebuje 50 mln zł na inwestycje. Jeśli nie dostanie ich od obecnych akcjonariuszy, poszuka nowych.

CP Energia, prywatny dystrybutor gazu, potrzebuje 50 mln zł na rozwój. Chce stać się liderem wśród niezależnych dostawców gazu. Jej najważniejsze cele to budowa infrastruktury dystrybucyjnej lub energetycznej dla gazu ziemnego lub LPG, rozwój obrotu energią elektryczną i gazem ziemnym oraz zwiększenie kapitału obrotowego KRI Marketing & Trading.

To jej jako pierwszej udało się wprowadzić na rynek ofertę dual fuel łączącą usługi sprzedaży gazu i energii elektrycznej. Jej kapitał już w grudniu ma zostać zasilony 15 mln zł.

Na razie dwóch

Aby zdobyć pieniądze na inwestycje, CP Energia wyemituje 50 mln sztuk akcji serii K o wartości emisyjnej równej wartości nominalnej 1 zł każda. Dwaj akcjonariusze — Galiver (18,7 proc.) oraz PBG (ponad 14-procentowy udział w kapitale) — złożyli oświadczenia o objęciu ponad 9,3 mln oraz ponad 6,5 mln akcji. To tylko 30 proc. emisji.

Czy spółce uda się znaleźć nabywców na resztę? Zarząd ma plan B. Jeżeli nie wszystkie akcje serii K zostaną objęte zapisami podstawowymi oraz dodatkowymi (potrwają od 28 października do 10 listopada), to 23-24 listopadazwróci się z propozycją do wytypowanych inwestorów, w tym do akcjonariuszy spółki. W przypadku uzyskania z emisji wpływów niższych niż planowane CP Energia będzie ograniczać inwestycje.

— Biorąc pod uwagę obecną wycenę giełdową naszych akcji, liczymy na zainteresowanie emisją większych inwestorów. Płynność giełdowego obrotu naszych akcji jest ograniczona, a emisja daje im możliwość zaangażowania większych pieniędzy w naszą spółkę — mówi Mariusz Caliński, prezes CP Energii. Docelowo CP Energia chce mieć możliwość importu do Polski do 100 mln m sześc. paliwa. Ma już zarezerwowane moce przesyłowe w punktach na granicy z Niemcami (Lasów) oraz Czechami (Cieszyn).

Rosyjski łącznik

Niedawno CP Energia podpisała ze spółkami powiązanymi z Gazprombankiem warunkową umowę sprzedaży Kriogazu działającego w obwodzie kaliningradzkim.Gazprombank ma w następnych latach finansować budowę przez Kriogaz kolejnych instalacji do produkcji LNG. Zarząd CP Energii zakłada, że współpraca z Rosjanami pozwoli jej kilkakrotnie zwiększyć sprzedaż LNG. Już w II kw. 2012 r. zwiększy import LNG z Kaliningradu dzięki nowej fabryce budowanej przez Kriogaz dla spółki Gasoil zależnej od Gazpromu.

— Będziemy w Polsce dystrybutorem LNG produkowanego przez Rosjan w obwodzie kaliningradzkim. Obecnie sprzedajemy 27 mln m sześc. LNG. Mamy już podpisane kontrakty na sprzedaż 40 mln m sześc., a rynek ma znacznie większy potencjał — podkreśla Mariusz Caliński. Czy Rosjanie dokapitalizują też CP Energię. — Na razie nie było o tym rozmów — mówi Mariusz Caliński. W 2010 r. CP Energia sprzedała 69 mln m sześc. gazu ogółem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu