Credit Agricole kontra BNP

Agnieszka Morawiecka
12-12-2002, 00:00

Dwa największe francuskie banki Credit Agricole i BNP-Paribas toczą coraz bardziej zaciekłą walkę o przejęcie Credit Lyonnais. CA zwiększył udział w CL do 17,4 proc. i obecnie posiada więcej akcji niż BNP-Paribas.

Wyścig o Credit Lyonnais (CL), szósty bank Francji, trwa. Credit Agricole (CA) zwiększył z 12,17 do 17,4 proc. pakiet akcji, który w tej chwili zapewnia mu największy udział we francuskiej spółce. Teraz kolej na BNP-Paribas, który kilka dni temu wystąpił do nadzoru bankowego o zgodę na objęcie do 20 proc. akcji CL, a obecnie jest posiadaczem 16,2 proc. akcji.

Ostra batalia o Credit Lyonnais, którego akcjonariuszami są także Allianz, Axa oraz Commerzbank, rozpoczęła się trzy tygodnie temu, kiedy BNP odkupił od francuskiego rządu za 2,2 mld EUR (8,8 mld zł) 10,9 proc. akcji Credit Lyonnais, a następnie dodatkowe 5,3 proc. od drobnych akcjonariuszy w obrocie publicznym.

W odpowiedzi na ten ruch Credit Agricole, który przegrał walkę o rządowy pakiet akcji, kilka dni temu zwiększył swoje udziały w CL z 10,5 do prawie12,2 proc.

Zarówno BNP-Paribas, jak i Credit Agricole chcą przejąć bank na rodzimym rynku, który jest znacznie bardziej dochodowy niż inne rynki europejskie. Jest o co walczyć, ponieważ Credit Lyonnais przynosi zyski, dobrze radzi sobie na obszarze bankowości detalicznej, zarządzania aktywami i bankowości inwestycyjnej. Jego zwrot z kapitału (ROE) wynosi10,3 proc. Ponadto Credit Lyonnais posiada 6 mln klientów i ponad 1,8 tys. oddziałów w całym kraju. Dla BNP-Paribas przejęcie CL oznaczałoby znaczne zwiększenie udziałów w rynku klientów detalicznych, w którym posiada obecnie 9 proc. Jak twierdzą jednak analitycy, akcjonariusze Credit Lyonnais przychylniejszym okiem spoglądają jednak w stronę Credit Agricole.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Credit Agricole kontra BNP