Cukier drożeje

opublikowano: 23-05-2016, 12:19

Cukier osiągnął najwyższą cenę od 20 miesięcy na giełdzie nowojorskiej. Powodem jest El Nino.

Rosną obawy, że anomalie pogodowe spowodowane przez El Nino odbiją się negatywnie na podaży cukru. Jednocześnie rośnie na niego popyt w Azji.

Notowania cukru od początku roku
Zobacz więcej

Notowania cukru od początku roku

Międzynarodowa Organizacja Cukru prawdopodobnie podwyższy prognozę niedoboru cukru w sezonie 2015-16, powiedział jej szef, Jose Orive. W kolejnym sezonie prognozowane jest utrzymanie się niedostatecznej podaży. 

- Przyszły rok zapowiada się „byczo” i takie też są oczekiwania rynku – mówi James Cassidy, szef globalnego rynku instrumentów pochodnych na cukier w Societe Generale w Nowym Jorku.

Cena cukru surowego z dostawą w lipcu wzrosła o 2,2 proc. do 17,07 centów za funt w piątek na ICE Futures U.S. w Nowym Jorku. Wcześniej notowano go po 17,29 USD, najwięcej od 9 września 2014 roku.

Od początku roku cukier zdrożał o 12 proc.

Fundusze hedgingowe i inni spekulanci oczekują dalszego wzrostu notowań cukru. Ich długie pozycje netto sięgnęły 10 maja 193340 kontraktów futures i opcyjnych, wynika z najnowszych danych. Były największe od listopada 2013 roku. Bruno Lima, szef rynku cukru i etanolu w INTL FCStone w Nowym Jorku prognozuje, że cena cukru wzrośnie do 20 centów do końca tego roku.

W Polsce od września 2015 r. do marca 2016 r. wyprodukowano 1,4 mln ton cukru wobec 1,9 mln ton przed rokiem, poinformowało w poniedziałek ISBNews, powołując się na GUS. Niedobory cukru na rynku uzupełniane były zwiększonym importem. 

Polski eksport cukru w roku gospodarczym 2015/2016 (do marca) spadł o 11 proc. w skali roku do 199 tys. ton, informuje ISBNews powołując się na obliczenia Agencji Rynku Rolnego. Wpływy z eksportu spadły o 6 proc. do 87 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy