Czytasz dzięki

Cyberataki groźne dla przemysłu

Sieci kolejowe, energetyka, produkcja i wodociągi są coraz bardziej narażone na ataki hakerów.

W I połowie 2020 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r., wskaźnik luki w zabezpieczeniach przemysłowych zwiększyły się o 10 proc. — wynika z raportu Claroty Biannual ICS Risk & Vulnerability. Gorsze wskaźniki odnotowano zwłaszcza w segmencie produkcyjnym, energetyce oraz wodociągach.

— Na ataki narażona może być głównie infrastruktura krytyczna, czyli sieci kolejowe, energetyka, dostawcy usług telekomunikacyjnych, wodociągi itp., ale na szczęście dotychczas nie mieliśmy do czynienia ze skutecznymi i spektakularnymi atakami w naszym kraju, choć ślady prób ataków czy początków rekonesansu występowały. Częściej zdarzają się przypadki nielegalnej konkurencji czy wykradania danych — mówi Łukasz Wójcik, szef działu cyberbezpieczeństwa w React Risk Advisory.

Bywa, że pracownik odchodzący z firmy zabiera ze sobą dane i materiały, które wykorzystuje w nowym miejscu pracy lub nawet tworzy konkurencyjną działalność. Niekiedy także rywalizujące firmy celowo wysyłają pracownika, by zatrudnił się u konkurencji i zdobył informacje o pracach badawczych, technologiach itp. Taki system działań spotykany jest np. w branży farmaceutycznej, produkcyjnej czy w przemyśle precyzyjnym. Przed takimi działaniami trudno się chronić, ale jest to możliwe.

Przede wszystkim przedsiębiorcy powinni mieć odseparowane systemy biurowe od produkcyjnych. Każdy obszar powinien być zabezpieczony pod kątem ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem, wyciekiem danych i objęty monitorowaniem, by utrudnić niepowołanym osobom zdobycie danych. Zdaniem Łukasza Wójcika w wielu firmach dobrze działa system kontroli pracowników i osób spoza personelu sprawdzanych przy wejściu i wyjściu. Ogranicza to ryzyko ataku na systemy produkcyjne i kradzież informacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane