Czytasz dzięki

Cyfrowe bliźniaki Skanskiej i innogy

opublikowano: 27-08-2019, 22:00

Deweloper biurowy i fundusz start-upów technologicznych podpisali umowę o strategicznej współpracy

Testowanie rozwiązań tworzonych przez start-upy innogy w budynkach firmy Skanska Commercial Development Europe w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech — taki jest cel umowy dewelopera z innogy Innovation Hubem.

— Współpraca ze start-upami z branży proptech i contech [innowacje technologiczne w nieruchomościach i budownictwie — red.] ma dla nas ogromne znaczenie. Razem z innogy Innovation Hubem testujemy i wprowadzamy rozwiązania, dzięki którym nasze przestrzenie biurowe będą jeszcze bardziej komfortowe i efektywne w zakresie użytkowania. Będziemy mogli się uczyć, tworząc cyfrowego bliźniaka fizycznego budynku — mówi Anna Tryfon-Bojarska, menedżer ds. innowacji w Skanskiej.

Cyfrowy bliźniak budynku to idea przypominająca autonomiczny samochód — w praktyce narodzi się, gdy dzięki sieci sensorów zacznie „czuć” prawdziwy budynek i przenosić informacje z niego do modelu. Z kolei wyposażony w inteligencję model będzie mógł reagować i odpowiednio zarządzać prawdziwym budynkiem. Budynki takie będą samodzielnie sobą zarządzały — odpowiednio do potrzeb oświetlały, oczyszczały powietrze, ogrzewały. Nad urzeczywistnieniem tej wizji pracują m.in. start-upy w innogy Innovation Hubie.

— Dostrzegamy ogromny potencjał dla innowacji w sektorze budownictwa i wierzymy, że budynki z czasem mogą się stać samodzielnym „klientem” firm energetycznych przyszłości. Poszukujemy rozwiązań technologicznych, które pomogą urzeczywistnić naszą wizję. Skanska to partner, z którym będziemy mogli wykorzystać ten ogromny potencjał do zwiększenia efektywności zagospodarowania przestrzeni oraz optymalizacji produktywności budynków i ich bezpieczeństwa, a także pozytywnie wpłynąć na dobre samopoczucie użytkowników — mówi Alina Prawdzik, partner zarządzająca w innogy Innovation Hubie odpowiedzialna za działalność w Europie Środkowo-Wschodniej i szefowa działu smart & connected.

Innogy Innovation Hub jest funduszem utworzonym przez niemiecką firmę energetyczną innogy SE, inwestującym w start-upy z branży proptech i contech.

Na koniec 2018 r. w portfelu funduszu było 90 takich podmiotów, wartych w sumie 162 mln EUR. Skanska jako deweloper i generalny wykonawca inwestycji biurowych już od dłuższego czasu poszukuje nowoczesnych technologii do zastosowania w budowie i eksploatacji budynków. Wspólnie z Microsoftem i Business Linkiem organizuje program akceleracyjny i konkurs Urban Quest, w którym zwycięskie start-upy uzyskują możliwość wdrożenia swoich rozwiązań w jej obiektach.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane