Czytasz dzięki

Cyfrowe bliźniaki Skanskiej i innogy

opublikowano: 27-08-2019, 22:00

Deweloper biurowy i fundusz start-upów technologicznych podpisali umowę o strategicznej współpracy

Testowanie rozwiązań tworzonych przez start-upy innogy w budynkach firmy Skanska Commercial Development Europe w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech — taki jest cel umowy dewelopera z innogy Innovation Hubem.

— Współpraca ze start-upami z branży proptech i contech [innowacje technologiczne w nieruchomościach i budownictwie — red.] ma dla nas ogromne znaczenie. Razem z innogy Innovation Hubem testujemy i wprowadzamy rozwiązania, dzięki którym nasze przestrzenie biurowe będą jeszcze bardziej komfortowe i efektywne w zakresie użytkowania. Będziemy mogli się uczyć, tworząc cyfrowego bliźniaka fizycznego budynku — mówi Anna Tryfon-Bojarska, menedżer ds. innowacji w Skanskiej.

Cyfrowy bliźniak budynku to idea przypominająca autonomiczny samochód — w praktyce narodzi się, gdy dzięki sieci sensorów zacznie „czuć” prawdziwy budynek i przenosić informacje z niego do modelu. Z kolei wyposażony w inteligencję model będzie mógł reagować i odpowiednio zarządzać prawdziwym budynkiem. Budynki takie będą samodzielnie sobą zarządzały — odpowiednio do potrzeb oświetlały, oczyszczały powietrze, ogrzewały. Nad urzeczywistnieniem tej wizji pracują m.in. start-upy w innogy Innovation Hubie.

— Dostrzegamy ogromny potencjał dla innowacji w sektorze budownictwa i wierzymy, że budynki z czasem mogą się stać samodzielnym „klientem” firm energetycznych przyszłości. Poszukujemy rozwiązań technologicznych, które pomogą urzeczywistnić naszą wizję. Skanska to partner, z którym będziemy mogli wykorzystać ten ogromny potencjał do zwiększenia efektywności zagospodarowania przestrzeni oraz optymalizacji produktywności budynków i ich bezpieczeństwa, a także pozytywnie wpłynąć na dobre samopoczucie użytkowników — mówi Alina Prawdzik, partner zarządzająca w innogy Innovation Hubie odpowiedzialna za działalność w Europie Środkowo-Wschodniej i szefowa działu smart & connected.

Innogy Innovation Hub jest funduszem utworzonym przez niemiecką firmę energetyczną innogy SE, inwestującym w start-upy z branży proptech i contech.

Na koniec 2018 r. w portfelu funduszu było 90 takich podmiotów, wartych w sumie 162 mln EUR. Skanska jako deweloper i generalny wykonawca inwestycji biurowych już od dłuższego czasu poszukuje nowoczesnych technologii do zastosowania w budowie i eksploatacji budynków. Wspólnie z Microsoftem i Business Linkiem organizuje program akceleracyjny i konkurs Urban Quest, w którym zwycięskie start-upy uzyskują możliwość wdrożenia swoich rozwiązań w jej obiektach.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane