Cyfrowe rozwiązania dla sieci ciepłowniczej

opublikowano: 15-02-2018, 22:00

Tauron Ciepło zwiększy komfort korzystania z ciepła sieciowego.

Do końca 2017 r. spółka Tauron Ciepło podłączyła do nowoczesnego systemu monitoringu ponad 2400 węzłów w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. System umożliwia monitorowanie przesyłu ciepła w czasie rzeczywistym i zintegrowane zarządzanie pracą całej sieci.

— Czyste i bezpieczne ciepło sieciowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu w miastach. Dlatego unowocześniamy jego infrastrukturę o rozwiązania cyfrowe. System zdalnego odczytu wskazań liczników i monitoringu węzłów będzie również pomocny w prowadzeniu analiz zużycia ciepła, dzięki temu będzie można efektywniej korzystać z ogrzewania i ciepłej wody — mówi Kamil Kamiński, wiceprezes Taurona Polskiej Energii.

Systemem zdalnego odczytu liczników (około 10 tys.) zostali objęci: spółdzielnie mieszkaniowe, odbiorcy komunalni, wspólnoty mieszkaniowe, placówki użyteczności publicznej, obiekty biurowe i handlowe oraz odbiorcy przemysłowi. Dzięki temu spółka zwiększy bezpieczeństwo i niezawodność dostaw ciepła i usprawni obsługę techniczną. W praktyce oznacza to monitorowanie on-line 24 godziny na dobę pracy węzłów cieplnych i możliwość zdalnego sterowania parametrami urządzeń w węźle. Dyspozytor będzie otrzymywał na bieżąco powiadomienia i alarmy pozwalające na szybkie wykrycie awarii i diagnozę nieprawidłowości w pracy urządzeń. Dzięki temu służby techniczne będą mogły natychmiast eliminować zakłócenia. Wprowadzenie systemu zdalnych odczytów liczników ciepła i monitoringu węzłów ciepłowniczych kosztowało około 16 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu