Cyfrowe wykluczenie

Leszek Bujak
opublikowano: 17-07-2009, 00:00

Polska wciąż zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie w statystykach stałego dostęp do internetu. Podstawowym problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej. Szacuje się, że około 2 mln polskich gospodarstw z obszarów tzw. białych plam nie może korzystać z szybkiego internetu. Według danych Komisji Europejskiej, na koniec 2007 r. jedynie 43 proc. terenów wiejskich w Polsce znajdowało się w zasięgu usług szerokopasmowych, podczas gdy w Czechach wskaźnik ten sięga 75 proc., a w Danii nawet 100 proc.

Rozbudowa naziemnej infrastruktury szerokopasmowej to istotny element w walce z tzw. wykluczeniem cyfrowym, chociaż jest kapitało- i czasochłonna. Można jednak skorzystać z doświadczeń krajów wysoko rozwiniętych, w których doskonale sprawdza się także internet dostarczany poprzez satelitę. ADSL i sieci kablowe pozostają najtańszymi technologiami zapewniającymi dostęp w miastach, satelita zaś jest najlepszą technologią dla terenów o mniejszej gęstości zaludnienia. Taką drogą dałoby się od zaraz zapewnić usługi szerokopasmowe w całej Polsce, uzupełniając zasięg istniejących sieci, stymulując konkurencyjność sektora telekomunikacyjnego oraz budując społeczeństwo informacyjne bez białych plam.

Jeśli chcemy walczyć z cyfrowym wykluczeniem znacznej części społeczeństwa, wystarczy sięgnąć po rozwiązania przećwiczone w Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Leszek Bujak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu