Cyfryzacja wyzwoli potencjał miast

  • Materiał partnera
opublikowano: 30-05-2019, 22:00

W czasach rozkwitu technologii, która wkracza we wszystkie obszary życia, cyfryzacja nabiera tempa. Powstają dziesiątki nowych rozwiązań, których zastosowanie zmienia biznes, styl pracy oraz życie współczesnego człowieka

Microsoft Innovation Summit 2019 skupił w jednym miejscu liderów biznesu, którzy stoją za transformacją swoich firm i organizacji. Wydarzenie stało się centrum dyskusji i wymiany doświadczeń oraz inspiracji na temat tego, jak skutecznie wykorzystać potencjał technologii cyfrowych. Spotkanie miało praktyczny charakter. Liderzy cyfrowej transformacji dzielili się swoimi doświadczeniami, a partnerzy Microsoft prezentowali konkretne innowacje, które już dziś usprawniają procesy biznesowe. Uczestnicy mogli w praktyce doświadczyć tego, jak technologie cyfrowe zmieniają naszą rzeczywistość poprzez wizyty w Sklepie, Fabryce i Mieście Przyszłości. Fundamentem dla powstania tych wizji transformacji jest chmura, ale o ich przełomowym charakterze decydują właśnie rozwiązania polskich firm technologicznych, które tworzą rozwiązania szyte na miarę poszczególnych branż i obszarów życia. Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft w Polsce podkreślał ich rolę w budowie Polskiej Doliny Cyfrowej.

GLOBALNIE I LOKALNIE:
GLOBALNIE I LOKALNIE:
Fundamentem dla powstania wizji Sklepu, Fabryki i Miasta Przyszłości jest chmura. O przełomowym charakterze transformacji cyfrowej decydują polskiefirmy technologiczne, które tworzą rozwiązania szyte na miarę poszczególnych branż i obszarów życia — mówi Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft w Polsce
Fot. ARC

O ile sklep przyszłości i fabryka przyszłości jako koncepty cyfrowej transformacji dla branży handlu i przemysłu miały swoje premiery w 2018 r., to podczas ostatniej konferencjiuwaga uczestników skupiona była na Mieście Przyszłości, wraz z kluczowymi obszarami — ochrony zdrowia i edukacji (Microsoft City of the Future).

— Wdrażanie w życie koncepcji inteligentnego miasta przyszłości, które czerpie z potencjału technologii cyfrowych, nie musi odbywać się w modelu rewolucji. Nie chodzi o radykalną transformację, która od razu zmienia wszystko. To raczej ewolucyjny projekt, zaplanowany na lata. Kluczowe jednak jest wypracowanie już dziś strategii cyfrowej transformacji miasta — mówi Tomasz Dorf odpowiedzialny za segment MŚP w polskim oddziale Microsoft. — Głównym celem wprowadzenia zaawansowanych rozwiązań informatycznych w życie miasta jest poprawa jakości życia mieszkańców, ekologia i wyższa jakość usług dla obywateli, w tym szczególnie w zakresie edukacji i ochrony zdrowia — dodaje.

Miasta już teraz mogą wejść na drogę transformacji cyfrowej i w sposób przemyślany sięgać po kolejne technologie ze zbioru dziesiątek rozwiązań przygotowanych przez polskie firmy. Wśród tych firm jest Metropolis z grupy Asseco, który udostępnia narzędzia do wyszukiwania miejsc parkingowych, do pomiaru wskaźnikówjakości powietrza, do tworzenia map hałasu, smogu czy emisji CO 2 na terenie miasta. Oferuje również aplikację „Przewodnik turystyczny Metropolis”, która umożliwia użytkownikom poznanie aktualnej oferty miasta w zakresie kultury czy gastronomii. Inne przykłady dostarcza Comarch, którego system Concierge upraszcza działania służby zdrowia i podnosi jej jakość, umożliwiając zdalne zapisywanie się na wizytę do lekarza, zdalny podgląd zaleceń lekarskich i wyników badań, zamawianie recept, a takżekonsultacje z lekarzem czy otrzymanie skierowań na badania. Uczestnicy Microsoft Innovation Summit 2019 zgodnie twierdzą, że przyszłość biznesu jest cyfrowa. Przedstawiciele wszystkich branż i segmentów rynku widzą potrzebę wdrażania strategii transformacji opartej na technologii. Celem jest rozwój polskich firm, całej gospodarki i społeczeństwa. Wszyscy na tym skorzystamy.

KOMENTARZ

Transformacja biznesowa wspierana cyfrowo

ŁUKASZ KRAUSE, CIO w Grupie Polpharma

Polpharma z początkiem 2018 r. zintensyfikowała inwestycje w nowe technologie, zwłaszcza w obszarze operacji przemysłowych. Uruchomiliśmy kilkanaście pilotażowych projektów aplikowania nowych technologii do produkcji. Dużo uwagi poświęcamy podnoszeniu jej jakości i efektywności. Narzędzia cyfrowe wspierają naszą firmę w realizacji transformacji biznesowej i budowaniu organizacji, w której pacjent jest w centrum uwagi. Są one kluczowym elementem w budowaniu przewagi konkurencyjnej. W 2019 r. zweryfikujemy projekty pilotażowe i ocenimy zasadność rozszerzenia ich na pozostałą część organizacji.

Technologia rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem okularów HoloLens z powodzeniem sprawdza się w szkoleniu pracowników. Implementacja koncepcji internetu rzeczy umożliwia nam efektywniejsze kontrolowanie produkcji, a w konsekwencji lepsze zarządzanie nią, szczególnie eliminowanie przestojów, wsparcie przezbrojenia linii produkcyjnej czy prognozowanie, np. anomalii. Microsoft jest dla nas kluczowym partnerem technologicznym w tych kwestiach. Stopniowo w coraz większym zakresie korzystamy z chmury obliczeniowej Azure. Odkładamy w niej zebrane sygnały, informacje, dane, które następnie są poddawane wszechstronnej analizie. Równie ważne jest środowisko pracy, które dzięki takim usługom jak Teams, Yammer umożliwia budowanie cyfrowego miejsca pracy, w którym pracownicy razem pracują nad osiągnięciem zamierzonych celów.

KOMENTARZ

Nieograniczona moc chmury uskrzydla technologie

MAGDA TACZANOWSKA, dyrektor segmentu Enterprise w polskim oddziale Microsoft

Umiejętność wydobycia potencjału z technologii to kluczowa cecha nowoczesnych firm produkcyjnych. Cyfrowa transformacja oparta na chmurze obliczeniowej otwiera nowe możliwości w zakresie zarządzania danymi i wykorzystania mechanizmów zaawansowanej analityki w celu kreowania innowacji oraz wartości firmy. W efekcie prowadzi do zwiększenia produktywności zespołów oraz efektywności procesów, a także rozwoju nowych usług. Wizja ta przynosi już teraz realne korzyści. Przewidywanie zdarzeń na linii produkcyjnej pozwala nie tylko wyeliminować koszty przestojów, ale również zapewnić terminowe dostarczenie produktów „just in time”, przy zachowaniu oczekiwanej jakości. Monitorowanie przepływu paliwa w rurociągach, kontrola stanu dyspozytorów na stacjach benzynowych czy sprzętu na platformach wiertniczych to stosowane już dzisiaj scenariusze biznesowe w przemyśle paliwowym.

Takie przykłady można mnożyć. Jest to możliwe dzięki chmurze obliczeniowej, która daje dostęp do nieograniczonej mocy obliczeniowej i narzędzi umożliwiających szybkie uruchomienie potencjału sztucznej inteligencji, IoT czy analityki Big Data. Dane są nowym paliwem naszych czasów napędzającym przemysł, a technologia to nowy silnik przyspieszający wzrost. Przedsiębiorstwa produkcyjne dostrzegają tę szansę i coraz śmielej sięgają po narzędzia cyfrowej transformacji.

KOMENTARZ

Cyfrowe innowacje na styku biznesu z klientem

KONRAD TAJDUŚ, Business & Technology Delivery Associate Director

W skali globalnej koncepcja przemysłu 4.0 znajduje się w fazie zaawansowanych wdrożeń. W Polsce obraz jego przyswojenia jest różny w poszczególnych branżach i obszarach działania. Obszar styku biznesu z klientem (marketing, sprzedaż, obsługa) w największym stopniu korzysta z najnowszych technologii. Tu podejmowane są śmiałe próby korzystania z nich dla zrozumienia klienta i jego potrzeb oraz poprawienia jakości obsługi i zwiększania przychodów. Inny obraz znajdujemy w obszarach utrzymania ruchu i produkcji, gdzie dominuje ostrożne podejście do zmian. Wynika to z trudności zmieniania już funkcjonujących technologii — o wiele łatwiej jest wkomponować rozwiązania cyfrowe w proces produkcji tworzony od podstaw.

Istotnym czynnikiem wejścia w cyfrową transformację są korzyści wynikające z cyfryzacji. Oznacza to, że potrzebna jest dalsza edukacja, ale i konkretne przykłady, najlepiej w postaci realizacji niewielkich, niskonakładowych projektów w danej branży lub zakładzie, które udowadniają możliwość zmiany, pokazują, jak ją zrobić, a przede wszystkim potwierdzają korzyści operacyjne i finansowe. Rozwiązania Microsoftu wspierające transformację cyfrową, np. Microsoft Azure IoT, mają już za sobą fazę inkubacji — są gotowe do szerokiego zastosowania. Referencje od firm o różnych profilach działalności potwierdzają ich zakres funkcjonalny, elastyczność i skalowalność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Partner publikacji: Microsoft

Polecane