Cykl życia pokieruje twoim portfelem

JAG
opublikowano: 29-05-2013, 00:00

Systematyczne i rozsądne inwestowanie zaowocuje sporym kapitałem na emeryturze.

Nawet drobne kwoty odkładane regularnie mogą znacząco podnieść jakość życia na emeryturze. Sposób inwestowania zależy od wielu czynników, jednak to wiek inwestora w największym stopniu determinuje podejście do ryzyka. Oszczędzanie „w rytm życia” pozwala oderwać się od bieżącej koniunktury i dzięki temu uniknąć błędów związanych z emocjonalnymi reakcjami.

Im wcześniej, tym lepiej

Gdy przed nami jeszcze co najmniej 30 lat aktywności zawodowej, to warto w jak największym stopniu wykorzystać potencjał drzemiący w akcjach. Mamy wówczas dużo czasu na maksymalizację zysków i odrobienie ewentualnych strat. Im bliżej do emerytury, tym nasz portfel powinien być bezpieczniejszy. Nie możemy już wtedy narażać zgromadzonych oszczędności na giełdowe spadki, bo istnieje duże ryzyko, że nie zdążymy ich odrobić. Dobrą metodą na określenie optymalnego zaangażowania w agresywne walory jest stosowanie zasady: 100 minus wiek inwestora. Zbudowany w ten sposób portfel 20-latka posiadałby 80 proc. akcji, a 60-latka maksymalnie 40 proc. Im wcześniej pomyślimy o oszczędzaniu, tym mniejsze kwoty możemy odkładać. Dla przykładu: aby zgromadzić 400 tys. zł, 20-latek musi odkładać 200 zł, przy rocznej stopie zwrotu w wysokości 5 proc., a 40-latek już 700 zł. Nie bez znaczenia w inwestowaniu jest też rodzaj wykonywanego zawodu. Ci, których zarobki skorelowane są z rynkiem akcji lub sytuacją makroekonomiczną, bardziej narażeni są na utratę ciągłości pracy, dlatego ich portfel powinien być mniej zaangażowany w agresywne walory.

Z pomocą

Kapitał na starość można gromadzić samodzielnie, dostosowując portfel do wieku i akceptowalnego ryzyka. Można też skorzystać z pomocy specjalistów. Na polskim rynku jest kilka funduszy, wykorzystujących zasady life cycle. Tego rodzaju produkty oferują m.in. towarzystwa z grupy PKO i ING. W ING Perspektywa horyzont inwestycyjny określony został na poziomie poszczególnych subfunduszy, np. ING Perspektywa 2040, ING Perspektywa 2045. Dobór właściwego produktu polega na określeniu roku, w którym inwestor chce zakończyć inwestycję. W PKO Pakiet Emerytalny wydzielono 5 subfunduszy. Każdy z nich jest przeznaczony dla urodzonych w innej dekadzie. Np. Fundusz Zabezpieczenia Emerytalnego 2060 skierowany jest do inwestorów urodzonych w latach 1990-2000, a jego zakończenie planowane jest na rok 2060. To, co odróżnia ofertę PKO TFI, to konstrukcja składek. W pierwszej kolejności pieniądze klientów trafiają na konto IKZE, a po przekroczeniu limitu wpłat na IKZE w danym roku kolejne składki płyną na IKE. Gdy i na tym koncie limity się wyczerpią, wpłaty inwestorów trafią do WPI. Każdy z tych produktów charakteryzuje się określonym poziomem alokacji w poszczególne instrumenty. Wraz ze zbliżaniem się do daty zakończenia inwestycji, zmniejszany jest poziom ryzyka, czyli udział akcji w portfelu. W ING Perspektywa poziom zaangażowania aktywów w poszczególne instrumenty jest określany w 5-letnich odstępach. Maksymalny udział akcji to 65 proc., a minimalny 9 proc. W PKO Zabezpieczenia Emerytalnego zmiana polityki lokacyjnej dokonywana jest co 10 lat. Dużą zaletą i tym samym zachętą dla klientów PKO jest brak opłat manipulacyjnych. Minimalna pierwsza wpłata wynosi 500 zł. ING Perspektywa dostępny jest jako „czysty” produkt life cycle, a także w ramach IKE i IKZE. Przy zakupie poprzez platformę internetową również nie ma opłat manipulacyjnych. Strategia oparta na cyklu życia wykorzystywana jest także przez: TFI PZU w „Programie Rekomendowanym”, w BPH TFI w ramach „Modelowego Programu Inwestowania”, w Legg Mason TFI w formie „Strategii Modelowych”, a także w TU Europa, z tym że opakowana jest dodatkowo w ubezpieczenie na życie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu