Czas na cyfryzację magazynów

opublikowano: 12-02-2018, 22:00

Nowoczesne technologie ułatwią życie najemcom i właścicielom nieruchomości.

Jedną z tendencji na rynku nieruchomości magazynowych jest rosnący udział budynków projektowanych wedle potrzeb użytkownika. Często dotyczy to także technologii zastosowanych w strukturze budynku i w wyposażeniu obiektu.

ZDALNE LICZNIKI: System odczytywania liczników wszystkich mediów połączony z aplikacją internetową pozwala najemcom na ich analizowanie w celu optymalizacji kosztów — mówi Ewelina Lasoń, zarządca nieruchomości Prologis w Polsce.
Fot. Tomasz Pikuła

— Do magazynów coraz częściej wchodzą nowe technologie. Nowoczesne systemy prowadzą operatorów do odpowiednich miejsc w magazynie, coraz powszechniej używane są roboty, testowane są także autonomiczne drony. Niektóre z tych rozwiązań wymagają dużych modyfikacji powierzchni, a część wymaga specjalnie zaprojektowanego obiektu — mówi Łukasz Grupa, ekspert w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych Colliers International.

Standardy technologii

Według Eweliny Lasoń, zarządcy nieruchomości Prologis w Polsce, standardem rynkowym jest już oświetlenie LED, monitoring, instalacje alarmowe. Na popularności zyskuje system automatycznego odczytywania tablic rejestracyjnych, umożliwiający pełną kontrolę dostępu do nieruchomości, w tym zarządzanie miejscami parkingowymi. Może on być powiązany z systemem awizacji transportu, którym klient może w pełni zarządzać we własnym zakresie. Waldemar Witczak, dyrektor regionalny Segro ocenia, że zastosowanie w parkach logistycznych tego dewelopera systemów zarządzania oświetleniem pozwala klientom zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o ponad 30 proc. Z kolei korzyść z wdrożenia systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych odczuwają głównie klienci z firm logistycznych i kurierskich, dla których optymalizacja czasu jest kluczowa dla efektywności biznesu i zapewnienia przewagi konkurencyjnej.

Innowacje najemców

Aktywność najemców na rynku powierzchni przemysłowych i tym samym deweloperów podyktowana jest rozwojem e-commerce, który napędza automatyzację i robotyzację. Doskonałym tego przykładem jest zrealizowana przez Panattoni Europe inwestycja dla Amazona — w Kołbaskowie firma wdrożyła swoją technologię Amazon Robotics.

— Niewielkie samobieżne roboty podjeżdżają pod zestawy specjalnych palet i transportują je w wyznaczone miejsca w hali — pracownik nie podchodzi do regału, by zdjąć produkt, ale regał podjeżdża do niego. Roboty poruszają się tropem kodów QR naniesionych na posadzkę — jest ich ponad 70 tys. Mają możliwość transportowania kilkunastu milionów różnych towarów. Każdy porusza się z prędkością 6 km/h, waży ponad 150 kg i może podnieść około 340 kg — tłumaczy Marek Dobrzycki, dyrektor zarządzający Panattoni Europe.

Jak podaje Amazon, technologia ta stwarza możliwość przechowywania do 50 proc. więcej produktów, a czas realizacji zamówień jest dzięki niej liczony już nie w godzinach, ale w minutach. Firma Logwin Air + Ocean, która z Segro Logistics Park Warsaw, Nadarzyn obsługuje między innymi sklep internetowy Sephora, wprowadziła automatyzację większości procesów, dzięki czemu możliwa jest realizacja dostaw do prawie stu punktów sprzedaży w 24 godziny, niezależnie od miejsca w Polsce.

Ponad standard

Jako rozwiązanie wykraczające poza standard Ewelina Lasoń wskazuje system kontrolujący ciężar pokrywy śniegu na dachu czy wszelkie inne narzędzia wspierające ochronę obiektu, np. system dock-in, który pozwala na otwarcie bramy dopiero w momencie, gdy samochód jest zadokowany. To rozwiązanie zapewnia pełne bezpieczeństwo obsługi załadunku i rozładunku i przyczynia się do ograniczeń strat ciepła czy chłodu podczas otwarcia bramy.

— Najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem, które wykorzystujemy w naszych magazynach, jest inteligentny system tzw. smart meteringu, dzięki któremu można zdalnie odczytywać liczniki wszystkich mediów: energii, wody, gazu i ciepła — mówi Ewelina Lasoń.

System ten jest połączony z aplikacją internetową RhinoSCADA, która gromadzi dane i pozwala na ich analizowanie w celu optymalizacji kosztów. Ponadto można poszerzyć funkcjonalności aplikacji o kontrolę temperatury, wilgotności, ciśnienia, monitoring otwarcia bram i doków, instalacji sprężonego powietrza, pomiar szczegółowych parametrów elektrycznych, badanie jakości powietrza. Jest to istotne dla klientów z tak wymagających branż, jak farmaceutyczna czy spożywcza. Panattoni Europe jako nowość oferuje panele solarne, które ogrzewają wodę, np. w ekomagazynach dla firmy H&M.

— Do magazynów coraz częściej wchodzą nowe technologie. Wiele firm jest skłonnych więcej pieniędzy przeznaczyć na automatykę i inwestować w rozwiązania systemowe — mówi Łukasz Grupa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane