Czas na regiony

Po ponad pięcioletniej obecności na stołecznym rynku Ronson Development rozpoczyna ekspansję w innych miastach. To nowa strategia firmy.

Czas na regiony

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 23-05-2006, 00:00

Po ponad pięcioletniej obecności na stołecznym rynku Ronson Development rozpoczyna ekspansję w innych miastach. To nowa strategia firmy.

Zdaniem Drora Kerema, prezesa firmy, za dwa-trzy lata wzrośnie atrakcyjność takich miast jak Poznań czy Wrocław, podczas gdy rynek warszawski będzie rozwijał się słabiej.

Wprawdzie boom na polskim rynku nieruchomości potrwa jeszcze długie lata, jednak obecność w innych miastach to sposób na minimalizację skutków spowolnienia rozwoju warszawskiego rynku.

Metodą na przetrwanie słabszego okresu jest też rozważny wybór działek pod przyszłe inwestycje. Firmy, które nie zdecydują się na taki krok, mogą w przyszłości za to słono zapłacić, ponieważ do wygórowanej ceny działki będą musiały doliczyć rosnące koszty budowy.

— Dziś rynek należy do sprzedających, jednak w perspektywie dwóch lat, kiedy obecne inwestycje zostaną ukończone, to się zmieni. Silniejsza rola kupca oznacza z kolei zablokowanie dalszego wzrostu cen. Inwestorzy stracą możliwość wyrównania powstałych w ten sposób strat — ocenia prezes Ronson Development.

Podkreśla, że wiele firm przychodzących do Polski nie bierze tego pod uwagę, ponieważ nie stara się zrozumieć polskiego rynku. Postrzegają go jako miejsce do zarobienia szybkich pieniędzy.

— Firmy, które nie odzyskają zainwestowanych środków, będą ciąć koszty tam, gdzie będzie to możliwe. Ucierpi na tym jakość wykonania — ostrzega Dror Kerem.

Ronson Development działa na warszawskim rynku od 2000 r. W tym czasie firma zakończyła trzy inwestycje w Warszawie: Słoneczny Skwer na Ochocie, Pegaz I na Mokotowie oraz Twój Biały Dom na Kabatach. Ponadto Ronson ukończył dwa pierwsze etapy osiedla Lazurowa Dolina na Bemowie. Obecnie buduje trzy inwestycje w Warszawie — ostatni etap osiedla Lazurowa Dolina, budynek Pegaz II na Mokotowie oraz apartamentowiec Meridian na Woli. W tym roku deweloper chce rozpocząć cztery kolejne projekty z dwunastu, które oczekują na decyzję władz lokalnych.

Do niedawna firma inwestowała wyłącznie na rynku warszawskim, ostatnio zdecydowała się na ekspansję w innych miastach. Deweloper posiada kilkanaście działek w Warszawie i Poznaniu. Negocjuje również zakup parceli w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, na których powstaną mieszkania i biura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane