Czas na sezon dywidend

Adam Torchała, Bankier.pl
opublikowano: 08-04-2018, 22:00

Kilkadziesiąt spółek z warszawskiej giełdy zadeklarowało już wysokość i termin wypłaty z zysku

Jak wynika z naszej bazy, dywidendy zapowiedziało 57 spółek notowanych na polskiej giełdzie. Największą stopę proponuje obecnie Dektra. Na jedną akcję tej spółki ma przypaść 1,3 zł dywidendy, co przy obecnej cenie akcji daje stopę w wysokości 11,3 proc. To wprawdzie dopiero zapowiedź zarządu, WZA Dektry dywidendy zatwierdza jednak regularnie. Dotyczące podziału zysku za 2017 r. zaplanowano na 11 maja. Akcjonariuszy na razie może cieszyć też fakt, że Dektra zanotowała w 2017 r. rekordowe przychody, a zyski były najwyższe od 2011 r. Drugą najwyższą stopę — na dziś — proponuje Echo. Deweloper chce, aby do kieszeni akcjonariuszy trafiło 50 groszy na akcję. Walne, które ma zatwierdzić rekomendację zarządu, zaplanowanona 25 kwietnia, dzień wypłaty dywidendy miałby zaś przypaść w majówkowy piątek. Dla akcjonariuszy Echa 2017 r. nie był jednak najlepszy.

Wyświetl galerię [1/2]

Fot. Marek Wiśniewski

Wycena spółki stopniała o ponad 10 proc., drugi rok z rzędu kurczyły się także zyski. W czołówce nie brakuje spółek przez lata regularnie dzielących się zyskiem. Trzecia Decora, która proponuje stopę rzędu 9,1 proc., dywidendę wypłaca — z roczną przerwą — rok w rok od 12 lat.

Czwarta Elektrobudowa podobnie — w tym roku proponuje zaś 8 zł na akcję, które daje obecnie stopę na poziomie 8,9 proc. W akcjonariacie obu spółek sporą rolę odgrywają fundusze, które chętnie inkasują wypłaty. Dywidendowe plany ujawnili też już niektórzy giganci. Budimex — mimo narzekań na sytuację rynkową — poinformował kilka dni temu, że za 2017 r. chce wypłacić większą dywidendę niż za 2016 r. Do akcjonariuszy ma trafić 17,61 zł, co daje stopę na poziomie 8,8 proc. Sowite 7,7 proc. ma w planach Play, który potwierdził w lutym, że zamierza na dywidendę przeznaczyć 650 mln zł. Ponad 8 proc. proponują także mający za sobą świetny rok deweloperzy. W czołówce znalazło się miejsce dla Domu Development, LC Corpu i Atalu. Nieco mniej hojne są banki, które jednak muszą również brać pod uwagę zalecenia KNF.

Największą stopę proponuje Pekao, w lipcu według zapowiedzi rady nadzorczej do kieszeni inwestorów ma trafić 7,9 zł na akcję, co daje 6,4 proc. W miniony czwartek 3,2 zł dywidendy (1,6 proc.) zaakceptowało WZA ING Banku Śląskiego, 1,4 proc. proponuje zarząd PKO BP, a 1,2 proc. zarząd mBanku. Solidne 5,4 proc. mają zaś w perspektywie akcjonariusze Handlowego. Przewaga Pekao w tym rankingu to efekt nie tylko zdrowego portfela, ale również względnego niedocenienia tego banku na tle branży. Spośród spółek z WIG20 swoje plany ujawnili także Orlen oraz Eurocash. Paliwowy gigant, mimo wydatków na Unipetrol i Lotos, proponuje 3 zł na akcję, czyli 3,6 proc. W utrzymaniu kwoty wypłaty pomógł fakt osiągnięcia w 2017 r. rekordowego zysku. Z wynikami problem miał natomiast Eurocash, który z powodu płatności zabezpieczenia na potencjalne zobowiązania z tytułu podatku VAT zanotował stratę. Mimo to spółka chce wypłacić 0,73 zł dywidendy na akcję, wypłatę pokrywając z kapitału zapasowego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy