Czas podwyżek płac

opublikowano: 17-06-2018, 22:00

Kolejne spółki z silnymi związkami zawodowymi osiągnęły porozumienie z pracownikami. Skutki odczują też akcjonariusze.

PKP Cargo wypracowało porozumienie z pracownikami, na mocy którego od 1 września dojdzie do podwyżek płac i wypłaty jednorazowej premii. Łączny koszt do końca tego roku oszacowano na 33,9 mln zł. W 2017 r. EBITDA przewoźnika wyniosła 701,9 mln zł. Jak zaznaczono, głównym punktem porozumienia jest wprowadzenie zasady, że wzrost wynagrodzeń będzie powiązany z wydajnością.

Zobacz więcej

Lokomotywa PKP Cargo

Marian Zubrzycki / FORUM

Zarząd ma zbudować program motywacyjny, który obowiązywałby od 2019 r. Podwyżki będą też w Grupie Tauron. PAP Biznes podał w piątek wyniki rozmów między pracownikami a zarządem dwóch spółek należących do energetycznego koncernu. W Tauronie Wydobycie zatrudnieni mają otrzymać średnio 1850 zł jednorazowej premii do końca czerwca, a w Tauronie Ciepło będzie podwyżka wynagrodzeń o co najmniej 120 zł brutto.

Rozmowy w innych spółkach trwają. W JSW stanęło na wzroście płac o 7 proc. (związkowcy walczyli o dwukrotnie większą podwyżkę) od czerwca tego roku, co spowoduje wzrost kosztów spółki o 187 mln zł w 2018 r. Ponadto jednorazowo pracownikomzatrudnionym w 2016 r. zostanie wypłacony bonus w łącznej wysokości 370 mln zł.

„Podpisanie porozumienia wyczerpuje roszczenia płacowe w 2018 r.” — podano w komunikacie. Żadna z trzech spółek nie wypłaci dywidendy z zysku za 2017 r. © Ⓟ

0 zł Taka będzie łączna dywidenda za 2017 r. z JSW, Tauronu i PKP Cargo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy