Czas zadbać o starzejące się społeczeństwo

opublikowano: 24-09-2017, 22:00

ROZMOWA Z MARZENĄ RUDNICKĄ, PREZES KRAJOWEGO INSTYTUTU GOSPODARKI SENIORALNEJ

„Puls Biznesu”: Polskie władze zauważają potrzeby i problemy naszych seniorów?

OK SENIOR: Znak ma wskazywać produkty i usługi przyjazne seniorom, by mogli ocenić, jaka oferta jest dla nich bezpieczna — mówi Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
Zobacz więcej

OK SENIOR: Znak ma wskazywać produkty i usługi przyjazne seniorom, by mogli ocenić, jaka oferta jest dla nich bezpieczna — mówi Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Fot. ARC

Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej: W Planie na rzecz Odpowie-dzialnego Rozwoju czytamy, że jednym z pięciu zagrożeń dla rozwoju gospodarczego jest postępujące starzenie się społeczeństwa. Także władze wiedzą, że w społeczeństwie jest coraz więcej seniorów, czyli osób, które przekroczyły 60 rok życia. Mówiąc „władze” mam na myśli również, a może przede wszystkim, samorządowców. Po raz pierwszy odsetek seniorów w społeczeństwie przekroczył 23 proc., a to m.in. grupa wyborców, z którą trzeba się liczyć. Wydaje się, że władze lokalne i centralne coraz częściej zwracają uwagę na potrzeby seniorów, chociaż nadal jest wiele do zrobienia. Pod względem gospodarki senioralnej jesteśmy daleko w tyle za państwami zachodnimi.

Jakiej pomocy seniorzy najbardziej potrzebują?

Polska jest najszybciej starzejącym się krajem w Unii Europejskiej. Zdajemy sobie sprawę, że przy takiej dynamice zmian demograficznych nie można się skupiać na pojedynczych obszarach wsparcia. Kiedy myślimy o dostosowaniu otoczenia do potrzeb starzejącego się społeczeństwa, mówimy o pewnym spójnym systemie zmian. Zaczynając od potrzeby utrzymania dobrego zdrowia i samodzielności przez aktywność społeczną po dostosowanie mieszkalnictwa i infrastruktury otoczenia. Dochód polskiego emeryta może nie jest zbyt wysoki, ale, patrząc na średni przychód na członka rodziny, statystycznie senior ma więcej niż młoda osoba.Pytaniem jest jednak, na co tę emeryturę senior musi wydać. Poza wysokimi kosztami leczenia, poważnym wydatkiem jest utrzymanie mieszkania. Starsi ludzie, zwłaszcza samotni, mieszkają często w dużych mieszkaniach, których nie są w stanie ogrzać lub utrzymać. Na ich potrzeby te lokale są zbyt duże i często niedostosowane. Z drugiej strony, seniorzy niechętnie się przeprowadzają. Gdy ta relokacja jest bliska, są bardziej skłonni do przeprowadzki.

Jak do tego powinny podejść samorządy?

Pierwszym krokiem powinna być budowa lub adaptacja lokali bez barier architektonicznych, wsparcie usług pomagających osobom starszym żyć samodzielnie i nadal we własnym środowisku. Takie rozwiązania mogą również w znacznym stopniu zaoszczędzić finanse seniorów i samorządów, gdyż przy niewielkim wsparciu na początku procesu utraty samodzielności można się spodziewać, że większa liczba osób utrzyma dobre zdrowie i później lub wcale trafi pod całodobową opiekę. Istnieje także pilna potrzeba dostarczania dziennej opieki. W Polsce dzienne domy seniora powstają bardzo powoli [według analizy NIK takie ośrodki otwiera raptem 10 proc. gmin — red.]. W Polsce jest obecnie 9 mln osób starszych. W obliczu tak wielkiego wyzwania i braku młodych do pomocy warto spojrzeć na niesamowite zasoby ludzkie, jakie można przy mądrym wsparciu władz zachęcić do samopomocy. Kiedy jednym z poważniejszych problemów wieku podeszłego jest samotność, a osoby po 60. i 65. roku życia mają czas i energię, warto stworzyć jak najwięcej zachęt do włączenia ich chociażby do spędzania czasu z tymi seniorami,którzy już nie mogą być tak aktywni i często pozostają w swoich domach zupełnie sami.

Teraz uruchamiają państwo program certyfikacji OK Senior. Czemu ma służyć to przedsięwzięcie?

Znak jakości ma wskazywać produkty i usługi przyjazne osobom starszym. Chodzi głównie o to, by seniorzy mogli łatwiej ocenić, jaka oferta jest dla nich bezpieczna, zrozumiała i odpowiada ich potrzebom. Znak jakości OK Senior można uzyskać na konkretny produkt i usługę, a nie ogólnie firmę. Właśnie ruszyła kampania Senior Znaczy Szacunek, gdzie poza cyklem wykładów dla seniorów w całej Polsce o bezpieczeństwie konsumenckim wydawane są nieodpłatne paszporty OK Senior, które są wykazem ważnych kontaktów, ulg i uprawnień przysługujących z racji wieku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu