Czytasz dzięki

Czego boją się małe i średnie firmy

opublikowano: 02-12-2019, 22:00

Przedsiębiorcom sen z powiek spędzają najczęściej rosnące koszty i problemy z płynnością.

Sytuacja polityczna w USA, brexit, rosnące koszty surowców, protekcjonizm ograniczający wymianę handlową między krajami, spowolnienie w Chinach i ataki cyberprzestępców — to wszystko zdaniem małych i średnich firm może zachwiać wzrostem gospodarczym na świecie. Tak wynika z badania Global Business Monitor, przeprowadzonego przez spółki Bibby Financial Services i Euler Hermes. Niepokój w związku z tymi problemami odczuwa 56 proc. badanych firm, podczas gdy dwa lata temu ten odsetek sięgał 65 proc. Zdaniem Jerzego Dąbrowskiego, prezesa Bibby Financial Services, obecnie małe i średnie spółki są bardziej odporne na światowe zawirowania, m.in. dzięki lepszej dostępności produktów finansowych zabezpieczających ich przed skutkami spowolnienia.

— Rozwiązania przygotowywane jeszcze kilka lat temu przez instytucje finansowe wyłącznie dla dużych klientów teraz zostały w znacznym stopniu zautomatyzowane i upowszechniły się na tyle, że korzystają z nich również mikrofirmy. Dostęp do kapitału obrotowego jest obecnie lepszy niż kiedykolwiek wcześniej — mówi Jerzy Dąbrowski.

MŚP w Polsce i na świecie najbardziej obawiają się rosnących kosztów i problemów z płynnością. Mimo to aż 85 proc. spółek biorących udział w badaniu deklaruje zamiar inwestowania w rozwój w najbliższym roku. Najwyższy odsetek przekonanych do tego jest w USA (90 proc.) i Czechach (90 proc.), a najniższy w Wielkiej Brytanii (73 proc.). W Polsce o inwestycjach myśli 87 proc. firm. Głównym źródłem finansowania obrotowego MŚP są kredyty bankowe. Co czwarty ankietowany twierdzi, że ma niewystarczający lub słaby dostęp do finansowania. W Polsce takiego zdania jest 18 proc. respondentów. Jedna na pięć firm przyznaje, że spotkała się z odmową udzielenia pożyczki, głównie ze względu na historię kredytową.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu