Czerwona Wall Street

WST
opublikowano: 04-02-2010, 15:59

Czwartkowa sesja na amerykańskich giełdach rozpoczęła się od sporych spadków indeksów. W centrum uwagi inwestorów znalazły się dane makro, których spora porcja dzisiaj trafi na parkiety. Jeszcze przed sesją poznaliśmy najnowsze dane z rynku pracy. I kolejny raz niemiło zaskoczyły. W minionym tygodniu bowiem, do 480 tys. wzrosła liczba tzw. nowych bezrobotnych. Analitycy liczyli że spadnie do 460 tys. z 472 tys. tydzień wcześniej po  korekcie.

Mniejsze znaczenie miały z kolei odczyty wskaźnika jednostkowych kosztów pracy (w IV kw. zmniejszyły się o 4,4 proc. wobec prognozy -2,4 proc.) oraz wydajność pracy (wzrosła w IV kw. o 6,2 proc. przy prognozie +6,0 proc.).

Po 16-tej polskiego czasu zaprezentowane zostaną kolejne istotne wskaźniki. Chodzi o zamówienia w przemyśle oraz zamówienia na dobra trwałego użytku. W przypadku tych pierwszych analitycy liczą na grudniowy wzrost o 0,5 proc. m/m, zaś w drugim wzrost o 0,3 proc. ogółem i 0,9 proc. bez uwzględnienia środków transportu.

Z grona spółek na które inwestorzy zwracają dzisiaj szczególną uwagę jest Boeing. Amerykański producent samolotów, jak i jego główny rywal Airbus, nie mają zbyt dobrych prognoz na co najmniej kolejne dwa lata. Oczekują bowiem dalszego spadku popytu. Linie lotnicze, główni ich klienci odczuwają zbyt wolne odrodzenie w swoim biznesie.

Wzięciem cieszą się natomiast papiery Cisco Systems. Wyniki producenta sprzętu sieciowego za trzeci kwartał roku obrachunkowego mają być lepsze od prognoz analityków (przychody mają wzrosnąć od 23 do 26 proc.). Również w przypadku Visy, jednego z największych wydawców i operatorów kart płatniczych, o aprecjacji kursu przesądziły dobre rezultaty pierwszego kwartału. Zysk po wykluczeniu części pozycji o charakterze jednorazowym wyniósł w przeliczeniu na akcję 1,02 USD podczas gdy specjaliści zakładali 0,92 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane