Czerwono na GPW

GRA
opublikowano: 19-01-2010, 10:42

Warszawskie indeksy są dziś na minusach. Zarówno największe spółki, jak i średniaki, zniżkują średnio o 0,2 proc. Rośnie za to - po wejściu nowego gracza - TelForceOne.

Liderem sesji jest CP Energia, która rośnie o ponad 8 proc. Trudno jednak określić przyczyny tej zwyżki. Ze spółki nie płynęły ostatnio żadne nowe informacje.

Dobrze zachowują się notowania Dreweksu. „Parkiet” donosi, że ten producent zabawek dla dzieci spodziewa się w tym roku kilkunastoprocentowego wzrostu sprzedaży. Kurs reaguje na to zwyżką o 4 proc.

Na prawie 4-proc. plusie jest też TelForceOne. To reakcja na wejście do spółki Andrzeja Kuchara, wrocławskiego biznesmena, właściciela m.in. klubu Lechii Gdańsk. Kupił 4,95 proc. akcji tego dystrybutora telefonów komórkowych. Papiery sprzedał główny akcjonariusz TelForceOne– Sebastian Sawicki – a pozyskane pieniądze pożyczy spółce na rozwój projektu myPhone.

Na głębokim minusie jest dziś Erg, który wczoraj był królem sesji. Wczoraj kurs rozgrzała informacja o zawarciu porozumienia, na mocy którego do spółki ma wejść kapitałowo znany inwestor Mariusz Patrowicz, razem ze spółkami powiązanymi, m.in. Fonem. Dziś emocje opadły, Erg tanieje o 6 proc. Ponad 5 proc. zyskuje za to Fon.

Ponad 4 proc. traci również Alma Market, o której pisze „Puls Biznesu”. Gazeta podaje, że sieć delikatesów, która po trzech kwartałach ma ok. 27 mln zł straty netto, prawdopodobnie zamknęła ubiegły rok jeszcze większą stratą. Słaba rentowność ma być efektem intensywnego rozwoju w ostatnich dwóch latach.

Wciąż jest głośno wokół planowanej sprzedaży Telefonii Dialog przez KGHM (-1,4 proc.). Najbardziej prawdopodobnym nabywcą jest Netia (0 proc.), największy w Polsce alternatywny operator telekomunikacyjny. Prezes Netii podtrzymał wczoraj zainteresowanie kupnem Telefonii Dialog, ale twierdzi, że nie zapadły żadne decyzje. Prezes KGHM zapowiadał w zeszłym tygodniu, że do transakcji mogłoby dojść nawet jeszcze w tym roku.

1,4 proc. zyskuje Polimex-Mostostal, o którym pisze dzisiejszy „Parkiet”. Dziennik donosi, że prezes Konrad Jaskóła zapowiedział 30-proc. wzrost zysku netto za 2009 r., co oznacza kwotę 156 mln zł. Wysoki wynik ma być efektem zdarzeń jednorazowych, czyli sprzedaży Hotelu Warszawa i rozwiązania części rezerw na kontrakty.

Na negatywne informacje z dzisiejszego „Parkietu” spadkiem o 1,8 proc. reaguje kurs Barlinka. Producent deski podłogowej ostrzegł rynek, że mimo znaczącego wzrostu sprzedaży zanotuje stratę netto. Skarży się na spadek popytu na deskę, nie planuje też odmrażać inwestycji w Rosji (planował tam budowę kompleksu obejmującego fabrykę sklejki i deski wielowarstwowej).

Stabilny jest kurs EFH (0 proc.), w którym doszło do zmiany na szczycie. Mirosław Wierzbowski, dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz, przeszedł do rady nadzorczej. Zastąpił go Algierczyk Riad Bekkar, znany rynkowi m.in. jako były prezes Arterii. „Parkiet” spekuluje, że nowy szef zostanie wkrótce głównym akcjonariuszem EFH (w planach jest emisja akcji). Z kolei „PB” wskazuje, że wśród nowych akcjonariuszy znajdzie się inny znany biznesmen – Jacek Waksmundzki.

Na lekkim minusie są Multimedia, które rynek krytykuje za objęcie obligacji wyemitowanych przez spółkę powiązaną z głównymi akcjonariuszami tego operatora telewizji kablowej. Chodzi o kwotę 140 mln zł, która pierwotnie miała zostać przeznaczona na przejęcia. Dzisiejszy „Parkiet” donosi, że inwestorzy instytucjonalni, oburzeni naruszeniem zasad corporate governance, wyprzedają papiery Multimediów. A ich kurs zniżkuje o 0,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Czerwono na GPW