Czerwony początek tygodnia w Europie

WST
opublikowano: 08-06-2009, 18:08

Weekendowa przerwa nie uspokoiła nastrojów na największych giełdach. Tydzień zaczął się więc od przewagi strony podażowej gdyż na parkietach brakowało impulsów zachęcających do kupowania akcji.

Rano na wartości straciło większość indeksów w Azji (z dużych rynków tylko Tokio, Sydney i Szanghaj zakończyły dzień na plusie), a następnie do spadkowego trendu dołączyły również trzy największe rynki Starego Kontynentu.

Gracze nie mieli tym razem wsparcia w danych makro. Zamówienia w niemieckim przemyśle, przewodzącym europejskiej gospodarce nie zmieniły się w kwietniu, a w ujęciu r/r spadły o ponad 37 proc. W pierwszym przypadku pokryły się z oczekiwaniami analityków, w drugim były znacznie gorsze.

Zdaniem specjalistów, dominacja sprzedających wynikała głównie w przekonania o przewartościowaniu akcji po trzy miesięcznej zwyżce, która uwzględniła już w kursach przyszłe zyski spółek. Podaż stymulowały też spadające ceny surowców, zwłaszcza metali. Na wartości silnie traciły koncerny górnicze z BHP Billiton, Rio tinto Group i Freeport-McMoRan na czele.

W niełasce znalazły się też walory linii lotniczych. Szczególnie słabi prezentował się Air France – KLM Group. Kurs największego w Europie przewoźnika lotniczego spadał czwartą sesję z rzędu. Tym razem zaszkodziła informacja organizacji IATA, że w ujęciu globalnym przewoźnicy mogą stracić w tym roku łącznie 9 mld EUR. To niemal dwukrotnie więcej niż zakładały wcześniejsze szacunki. Pod kreską handlowano też papierami British Airways i Ryanair Holding.

Czarny poniedziałek stał się udziałem akcjonariuszy Arcandor. Niemiecka sieć handlowa rozważa złożenie wniosku o upadłość jeśli rząd odmówi jej pomocy, a takie zapowiedzi padały w weekend z ust przedstawicieli berlińskiej administracji.

Zniżkował kurs Vivendi, francuskiego giganta medialnego. To „zasługa” analityków UBS, którzy obniżyli z „neutralnie” do „sprzedaj” rekomendację. Uzasadnili to obawami o erozję zysków należącego do spółki telekomu SFR w wyniki stale rosnącej konkurencji w tym segmencie rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Czerwony początek tygodnia w Europie