Czeska Penta buszuje w mrożonkach

Magdalena Graniszewska
29-07-2010, 00:00

Czeski fundusz łyknął już Iglokraka, a teraz ma chrapkę na Iglotex. Fuzja konkurentów cieszy Jago.

Kolejna firma może wpaść w ręce funduszu inwestycyjnego

Czeski fundusz łyknął już Iglokraka, a teraz ma chrapkę na Iglotex. Fuzja konkurentów cieszy Jago.

Wielkie wydarzenie na polskim rynku mrożonek. Do fuzji szykują się bowiem dwaj najwięksi gracze tej rozdrobnionej branży — Iglokrak i Iglotex. Jak dowiedział się "PB", odpowiedni wniosek powinien wkrótce trafić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Głównym rozgrywającym jest czeski fundusz Penta Investments. Na początku lipca ogłosił, że przejął 100 proc. udziałów w mrożonkowej grupie Iglokrak. Zapowiedział też kolejne transakcje na rynku mrożonek oraz w segmencie dostawców artykułów dla branży HoReCa. Jak widać — nie rzucał słów na wiatr.

— Penta Investments prowadzi rozmowy z Igloteksem. Mają one na celu potencjalną fuzję Igloteksu z Iglokrakiem. Nie rozważamy scenariusza przejęcia jednej firmy przez drugą. Transakcja nie została jeszcze zamknięta, negocjacje trwają — mówi Martin Danko, rzecznik prasowy Penty.

Iglotex należy dziś w 100 proc. do jednego z zamkniętych funduszy Ipopema FIZ. Kilka lat temu swoje udziały wniosła do niego rodzina Włodarczyków.

— Zmierzamy do konsolidacji polskiego rynku dystrybucji mrożonej żywności — wyjaśnia Tadeusz Włodarczyk, prezes Igloteksu, w specjalnym liście skierowanym do klientów.

Fuzja Iglokraku i Igloteksu to dla rynku duże wydarzenie. Zdecydowanie pozytywne.

— Transakcje Penty przyśpieszą integrację branży i umożliwią napływ gotówki — podkreśla Krzysztof Kosiorek-Sobolewski, członek rady nadzorczej Jago, który jest konkurentem Iglokraku i Igloteksu.

Synergie wynikające z połączenia obu podmiotów są potężne. Iglokrak działa na południu Polski, a Iglotex — na północy. Pozytywne efekty będą więc widoczne m.in. w transporcie. Firmy mają po ok. 300 mln zł obrotu i są zyskowne.

Penta podkreśla, że połączenie obu spółek jest zgodne ze strategią funduszu. I że to nie jest jego ostatnie słowo.

— Nie wykluczamy kolejnych przejęć firm z tej branży w Polsce i prowadzimy w tej sprawie rozmowy. Jednak jesteśmy bardzo selektywni w wyborze potencjalnych celów akwizycji — zaznacza Martin Danko

Warto przypomnieć, że o udziale w konsolidacji branży mrożonkowej od dawna myśli Jago. Przeprowadziło już kilka przejęć, a teraz porządkuje grupę pod kątem ewentualnej współpracy kapitałowej z innym podmiotem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czeska Penta buszuje w mrożonkach