Czeska reanimacja Morcinka

Maria Trepińska
opublikowano: 07-02-2007, 00:00

Czeski koncern OKD zerka na złoża węgla koksowego zamkniętej kopalni Morcinek. Oferta wpłynęła już do resortu gospodarki.

Czeski koncern OKD zerka na złoża węgla koksowego zamkniętej kopalni Morcinek. Oferta wpłynęła już do resortu gospodarki.

Kopalnia Morcinek w Kaczycach, położona przy granicy polsko-czeskiej, należała do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Za czasów AWS zapadła decyzja, że zostanie zamknięta. Była nierentowna. Strata netto za 1997 r. wynosiła 88,2 mln zł. Eksperci twierdzili, że nie będzie zapotrzebowania na węgiel koksowy i trzeba zakład zlikwidować, aby poprawić wyniki JSW. Czas pokazał, że popyt na węgiel koksowy przewyższa podaż na rynkach światowych. Z biznesową propozycją pukają do nas Czesi.

Kilka dni temu do Ministerstwa Gospodarki wpłynęło pismo czeskiego koncernu OKD (odpowiednik naszych spółek węglowych) w sprawie spotkania dotyczącego możliwości współpracy z JSW w wydobyciu węgla należącego do byłej kopalni Morcinek od strony czeskiej. Część złóż węgla koksowego typ 35 znajduje się wzdłuż naszych granic.

— Propozycję OKD przyjmujemy z dużym zainteresowaniem. Liczymy, że dojdzie do takiego spotkania, na którym omówimy wszystkie aspekty i możliwości wspólnego przedsięwzięcia. Zwłaszcza że na świecie brakuje węgla koksowego, na którym oparte jest praktycznie całe hutnictwo — wyjaśnia Daniel Ozon, wiceprezes JSW.

Zasoby bilansowe Morcinka wynoszą aż 261 mln ton węgla. Przeciętna kopalnia wydobywa średnio około 2 mln ton surowca rocznie. Budowę kopalni rozpoczęto w 1978 r., jednak ze względu na brak pienię- dzy nigdy nie osiągnęła ona pełnej zdolności produkcyjnej. W 1996 r. szacowano, że na jej ukończenie potrzeba 250-300 mln zł. Skoro nie było pieniędzy, zawieszono kłódki.

— Jeśli znajdzie się inwestor, który wyłoży pieniądze na ponowne uruchomienie kopalni, należy to zrobić. Popyt na węgiel koksowy utrzyma się przez kolejne lata — uważa Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy