Cztery polskie regiony wśród najdynamiczniejszych w Europie

opublikowano: 04-12-2017, 22:00

Amerykański think tank Milken Institute opublikował ranking 20 samorządów Europy, których gospodarka rozwijała się najszybciej w 2017 r.

Wśród nich są aż cztery polskie regiony. Choć zatytułowany jest „Best-performing cities. Europe 2017”, czyli „Najdynamiczniejsze miasta Europy w 2017 r.”, trafiły do niego cztery polskie regiony: Pomorskie, Dolnośląskie, Wielkopolskie oraz Małopolskie. Polskie województwa znalazły się na liście w całości, ponieważ reprezentujące je miasta, na tle innych europejskich metropolii, są stosunkowo nieduże.

Autorom chodziło o wskazanie dużych regionów, a nie tylko prężnych metropolii, jak w wielu zestawieniach tego typu. Najwyżej, na 4. miejscu, za Londynem Wewnętrznym, Sztokholmem oraz Budapesztem, wylądowało Pomorskie, gdzie twórcy raportu wyróżnili Gdańsk. Na 6. jest Dolnośląskie z Wrocławiem. Wielkopolska z Poznaniem znalazła się na 16. (tuż za Bukaresztem), a Małopolskie z Krakowem na 20. miejscu. Tylko Wielka Brytania ma liczniejszą niż Polska reprezentację w rankingu.

— Warszawa jest częścią regionu Mazowieckiego, który zajął 22. miejsce w rankingu naszych dużych regionów. Regiony klasyfikowaliśmy na podstawie wskaźników pracy, wzrostu wynagrodzenia i wzrostu sektora usług high-tech w skali roku i ostatnich pięciu lat — wyjaśnia Minoli Ratnatunga, współautor raportu, podkreślając, że na wielu polach Mazowieckie okazało się słabsze niż inne polskie regiony.

Na przykład Pomorskie tylko pod względem liczby nowych miejsc pracy w całej Europie znalazło się na 2. miejscu, podczas gdy Mazowieckie dopiero na 63. W głównym rankingu brany jest pod uwagę ogólny wskaźnik, na który składa się wiele danych, m.in. liczba nowych miejsc pracy, wzrost wynagrodzeń, koncentracja produkcji przemysłowej oraz koncentracja wykwalifikowanego sektora usług.

Rankingi

Regionalna czołówka

1. Londyn Wewnętrzny (Wschód), Wielka Brytania

2. Sztokholm, Szwecja

3. Budapeszt, Węgry

4. Pomorskie, Polska (w tym Gdańsk)

5. Północny Wschód, Rumunia

6. Dolnośląskie (w tym Wrocław), Polska

7. Berkshire, Buckinghamshire i Oxfordshire, Wielka Brytania

8. Oberbayern (w tym Monachium), Niemcy

9. Londyn Zewnętrzny (Zachód i Północny Wschód), Wielka Brytania

10. Yugozapaden (w tym Sofia), Bułgaria

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane