Cztery postulaty w sprawie śmieciówek

opublikowano: 05-04-2018, 22:00

Rząd musi zdecydować, czy w zamian za większe datki na ZUS udzielić firmom odpustu zupełnego. Związkowcy są na tak.

— To dla mnie historyczna chwila, bo do drużyny NSZZ "Solidarność", która od lat walczy z umowami śmieciowymi, po raz pierwszy dołącza organizacja zrzeszająca pracodawców — mówił Piotr Duda, szef centrali związkowej, podpisując z Federacją Przedsiębiorców Polskich (FPP) porozumienie o wspieraniu postulatów w sprawie „reformy rynku pracy”.

Zobacz więcej

Fot. Michal Łuczak - WPROST - FORUM

„PB” już informował, że postulaty są cztery, a jeden z nich bezpośrednio odnosi się do umów śmieciowych i zakłada ich pełne „uzusowienie”. Tak jak w przypadku umów o pracę obowiązywałby limit podstawy wysokości 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Rozprawienie się z umowami śmieciowymi jest tylko środkiem do osiągnięcia zasadniczego celu, którym jest, jak twierdzą sygnatariusze porozumienia, „usunięcie negatywnych skutków wywołanych przez błędne regulacje — zarówno dla zleceniodawców, zleceniobiorców, jak i państwa”. Postulat w sprawie uzusowienia umów-zleceń stanowi ładne opakowanie całego pakietu zmian, które nie będą już budzić powszechnegopoklasku, ale wywołają kontrowersje. Niejako w zamian za pełne uzusowienie i wzrost kosztów pracowniczych pracodawcy oczekują abolicji w sprawach, które przeciw nim prowadzi ZUS z tytułu zaniżania składek na ubezpieczenia emerytalne po 2008 r. (to drugi postulat). Lata 2009-14 były okresem gwałtownego przyrostu liczby umów śmieciowych oraz rozmaitych pomysłów na „optymalizacje” kosztów pracowniczych, zmierzających do maksymalnego zaniżenia podstawy naliczania składki. Przyczyna tkwiła w wadliwym modelu zamówień publicznych, promującym w przetargach najtańsze oferty.

Na procederze tracił ZUS, bo otrzymywał niższe wpływy, niż powinien, oraz pracownicy, gdyż ich konta emerytalne zasilały symboliczne wpływy. Zakład od kilku lat upomina się o swoje, żądając zapłaty zaległości od przedsiębiorców. FPP i „Solidarność” postulują, żeby do kont emerytalnych pracowników dopisać zaległe składki (liczone jako uśredniona składka od najniższego wynagrodzenia w danym roku), począwszy od 2009 r. To postulat numer trzy. Czwarty zakłada waloryzację kontraktów publicznych o wzrost kosztów pracy z tytułu uzusowienia umów cywilnoprawnych. Pracodawcy i związkowcy przekażą postulaty stronie rządowej.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu