Czytasz dzięki

Cztery rozdania bonów na innowacje

opublikowano: 11-08-2019, 22:00

Granty czekają na przedsiębiorców, którzy prowadzą małe projekty wspierające seniorów i niepełnosprawnych.

W tym roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła kilka konkursów z dotacjami, które pomogą przedstawicielom biznesu opracować i wdrożyć innowacyjne produkty i procesy. Chodzi o poddziałanie 2.3.2 programu Inteligentny Rozwój („Bony na innowacje dla MŚP”), w którym każda firma może otrzymać dofinansowanie w wysokości 900 tys. zł. Anna Forin, dyrektor departamentu usług proinnowacyjnych, podkreśla, że ten instrument to jeden z najbardziej przystępnych konkursów dla firm stawiających na nietuzinkowe rozwiązania.

— Celem naboru jest stymulowanie współpracy przedstawicieli biznesu i nauki. Bony to dwuetapowy schemat wsparcia. W pierwszym przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie usług jednostek naukowych na opracowanie innowacyjnego produktu lub procesu. Po zrealizowaniu takiego projektu, zaakceptowanego przez PARP, firmy mogą składać wnioski o dotacje na wdrożenie stworzonych rozwiązań — wyjaśnia Anna Forin.

Do 28 listopada innowatorzy mogą powalczyć o dofinansowanie w konkursie „Bony na innowacje dla MŚP — etap I usługowy”. Stawką w naborze jest grant w wysokości 340 tys. zł.

— Wsparciem może być objęty wyrób, usługa, technologia lub nowy projekt wzorniczy. Minimalny wkład własny przedsiębiorcy powinien wynieść 15 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia — tłumaczy Anna Forin.

Nabór jest podzielony na cztery rundy, a każda trwa około dwóch miesięcy. PARP na bieżąco ocenia projekty i przygotowuje umowy z firmami rekomendowanymi do wsparcia. W puli jest 50 mln zł. Natomiast na wdrożenia innowacji technologicznych rządowa agencja przeznaczyła 20 mln zł. Ze wsparcia w konkursie „Bony na innowacje dla MŚP — etap II inwestycyjny” mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy z powodzeniem zakończyli projekty dofinansowane w ramach tzw. etapu usługowego. Mogą składać wnioski o dotacje w czterech rundach do 7 stycznia 2020 r. Stawką w konkursie jest grant w wysokości 560 tys. zł. Co ważne, wartość wkładu własnego zależy od statusu firmy i miejsca wdrożenia innowacji. Poza wspomnianymi konkursami PARP prowadzi dwa nabory z poddziałania 2.3.2 POIR, które wpisują się w rządowy program Dostępność Plus. Opracowane innowacje powinny ułatwiać życie osobom starszym, z zaburzeniami percepcji i mobilności, rodzicom z małymi dziećmi i kobietom w ciąży.

— Wnioskodawcy muszą wykazać, że stworzone przez nich rozwiązania są przydatne w codziennym funkcjonowaniu — podkreśla Anna Forin.

Dokumentacja obu konkursów „Dostępność Plus” w ramach etapów usługowego i inwestycyjnego zakłada, że wymienione osoby będą opiniować i testować opracowane przez przedsiębiorców nietuzinkowe produkty. Budżet tych dwóch naborów wynosi łącznie 10 mln zł.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińśka

Polecane