Czy firmy są gotowe na Krajowy System e-Faktur

opublikowano: 14-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

75 proc. handlowców drukuje dokumenty księgowe, a połowa nie wie o zmianach, które wejdą w 2024 r. Problemem jest edukacja pracowników i dostosowanie procedur do nowego sposobu fakturowania.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Czy firmy handlowe są gotowe na Krajowy System eFaktur?
  • Jakie są zalety KSeF wg firm handlowych?
  • Jakie przedsiębiorcy mają obawy związane z Krajowym Systemem eFaktur?

Plany wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), czyli jednolitego i cyfrowego obiegu dokumentów finansowych od stycznia 2023 r., skończyły się przesunięciem reformy na styczeń 2024 r. Jednak firmy handlowe powinny już teraz zapoznać się z założeniami zmian - bo jak wynika z raportu Webcon „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”, co drugie przedsiębiorstwo z tego sektora nigdy nie słyszało o Krajowym Systemie e-Faktur. Jest to tym bardziej niepokojące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że branża handlowa generuje znaczną liczbę dokumentów księgowych.

Brak wiedzy

– Dzięki digitalizacji procesów biznesowych branża handlowa ma szansę na zwiększenie efektywności, a – co za tym idzie – konkurencyjności. Dlatego tym bardziej dziwią wyniki naszych badań, zgodnie z którymi aż 75 proc. firm handlowych deklaruje, że drukuje faktury i obraca papierowymi dokumentami księgowymi. I to na rok przed wprowadzeniem obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur – przyznaje Łukasz Wróbel, wiceprezes Webcon.

Wiedza przedsiębiorców o KSeF jest niepełna - 37 proc. (największa grupa) słyszało o nowych regulacjach, ale nie wiedzą do końca, z czym wiąże się reforma. 32 proc. firm jest świadomych tego, że Krajowy System e-Faktur umożliwia wystawianie i udostępnianie rachunków elektronicznych, a 27 proc. handlowców poprawnie łączy go z wymogiem wystawiania dokumentów księgowych w formie cyfrowej przez wszystkich przedsiębiorców. 22 proc. firm zauważa, że nowy system wprowadzi jednolite wzory faktur dla wszystkich organizacji. Jednocześnie aż 75 proc. przedsiębiorstw z branży handlowej nie ma świadomości, że KSeF jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich podmiotów gospodarczych w Polsce, a 80 proc. nie wie, że korzyścią nowego rozwiązania będzie szybszy zwrot podatku VAT.

Weź udział w konferencji “TAX Forum”, 1 grudnia 2022, online >>

Zalety i problemy

Jakie, zdaniem przedsiębiorców, największe korzyści może przynieść reforma? 41 proc. firm uważa, że zaletą wdrożenia KSeF będzie automatyzacja procesu fakturowania, a 32 proc. wskazało na szybszy zwrot podatku VAT. Jak wynika z raportu firmy Webcon, co trzeci handlowiec uważa, że KSeF przyspieszy cyfryzację procesu wystawiania dokumentów księgowych i go usprawni. Przedsiębiorcy najmniej doceniają w reformie KSeF brak obowiązku przesyłania organom podatkowym Jednolitego Pliku Kontrolnego (16 proc. ) oraz wymóg generowania e-faktur przez wszystkich przedsiębiorców (15 proc.).

Największymi wyzwaniami dla branży handlowej są: edukacja pracowników dotycząca założeń reformy (44 proc.) oraz dostosowanie procedur i narzędzi do nowego sposobu fakturowania (43 proc.). Problemem jest również obawa firm o koszty przejścia na nowy sposób generowania dokumentów księgowych (37 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane