Czy Grecy będą zadowoleni z oferty Eurogrupy?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 20-02-2012, 11:24

Jeżeli drugi pakiet pomocowy będzie miał polegać na przekazaniu środków na specjalne konto, które Grecy będą zobowiązani założyć, a także zakładał większą kontrolę ekspertów Troiki nad greckimi finansami, to może się okazać, że temat grecki zostanie tylko połowicznie „zamknięty”…

W centrum uwagi:
EUR/USD – problem ze średnią 100-sesyjną na 1,3232
Z ostatnich, także weekendowych wypowiedzi polityków wynika, że dzisiejsza decyzja Eurogrupy w kwestii przekazania drugiej transzy pomocy dla Grecji będzie pozytywna, co pozwoli uniknąć konieczności ogłoszenia bankructwa przed 20 marca. Stąd też wziął się dzisiejszy ranny optymizm na rynkach (dodatkowo wsparty też decyzją Ludowego Banku Chin, który obniżył stopę rezerw obowiązkowych dla banków o 50 p.b. do 20,5 proc. poczynając od 24 lutego). Niemniej wciąż wszystko rozbija się o szczegóły. Część polityków (zwłaszcza niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble) nadal pozostaje sceptyczna w kwestii „powodzenia” sprawy greckiej, co szczególnie nie dziwi biorąc pod uwagę ryzyko niestabilności politycznej po kwietniowych wyborach, silną zapaść tamtejszej gospodarki i ryzyko narastania coraz większych niepokojów społecznych mogących prowadzić do faktycznego paraliżu kraju. W efekcie mimo, iż Grecy uchwalili kolejne pakiety oszczędnościowe, to nie można na ich bazie założyć, iż uwzględniając też wszystkie elementy drugiego pakietu pomocowego (w tym umorzenie części długów), uda się wypełnić podstawowe założenie, jakim jest zejście do poziomu 120 proc. relacji długu publicznego do PKB w 2020 r. Najnowsze projekcje przedstawione przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakładają 129 proc. i jest to powodem do sporych zgrzytów z Eurogrupą – w zeszłym tygodniu przedstawiciele MFW nieoficjalnie zagrozili wycofaniem się z pakietu pomocowego dla Grecji.

W efekcie to dlatego w niedzielę szef Eurogrupy podczas spotkań grup roboczych nieoficjalnie rozważał różne możliwości zmierzające do „zamknięcia” tej luki. Pomysłów jest kilka: zmniejszyć oprocentowanie starej pożyczki (to jest najprostsze, ale niewiele daje), zwiększyć obecną skalę pomocy zakładanej na 130 mld EUR (na to nie będzie zgody Niemiec i być może też Holandii i Finlandii), zmienić warunki porozumienia z prywatnymi wierzycielami wciągając do operacji też sektor publiczny. W tej ostatniej kwestii dalsze obniżenie kuponu od nowych obligacji, co faktycznie zwiększałoby jeszcze poziom strat nie wchodzi już w grę. Stąd też w końcu zeszłego tygodnia pojawiły się informacje, jakoby Grecy mieli zmienić przepisy, które faktycznie zamieniają całą operację z „dobrowolnej” w przymusową (ma to wyeliminować ryzyko, iż 10-20 proc. wierzycieli może nie przystąpić do operacji).

To może jednak może rodzić niebezpieczne precedensy prawne, zwłaszcza, że ECB potwierdził, iż swoje papiery wymieni na nowe bez żadnych strat – zysk z tej „księgowej” operacji rzędu 10-15 mld EUR może jednak zostać pośrednio przekazany jako element pakietu ratunkowego (poprzez rządy). Nadal otwartą kwestią pozostaje umorzenie części wartości papierów posiadanych przez europejskie banki centralne, a nie skupowanych interwencyjnie przez ECB, o wartości 20 mld EUR. Według ostatnich nieoficjalnych informacji operacja zamiany obligacji przez inwestorów prywatnych (PSI) miałaby zostać przeprowadzona w dniach 8-11 marca, tak aby zdążyć ze wszystkimi formalnościami przed 20 marca (to może być jednak trudne, biorąc pod uwagę ewentualne perturbacje prawne w sytuacji, kiedy Grecy uchwalą ustawę wymuszającą takie działania na inwestorach).

Agencje wskazują, iż w proces dopięcia umowy z Grecją zaangażował się sam Sekretarz Skarbu USA, Timothy Geithner, który miał nieoficjalnie wpływać na MFW, aby ten nie „stwarzał” problemów z przekazaniem pomocy w sytuacji, kiedy nic nie wskazuje na to, że Grekom uda się zbić poziom długu do PKB do poziomu 120 proc. w 2020 r. Wprawdzie pojawiły się plotki, że możliwy konsensus to 124-125 proc., ale wydaje się, że potencjalna oś dyskusji nie będzie koncentrować się teraz na „cyferkach”, które bywają zmienne, tylko na bardziej konkretnych szczegółach na które większość może się zgodzić. Austriacka minister finansów Maria Fekter powiedziała dziś, iż temat ustanowienia specjalnego konta dla Grecji, na które miałyby być przekazywane środki pomocowe dla tego kraju, wciąż pozostaje aktualny. I wydaje się, że w obliczu potencjalnych ryzyk dla Grecji jest to całkiem realna opcja, która możemy zobaczyć dzisiaj wieczorem, mimo sprzeciwu Greków. Dla ministrów finansów strefy euro może być to dość „sprytne” zagranie pozwalające na wykonanie kolejnego „politycznego kroku”, przy zachowaniu dalszej kontroli nad sytuacją. Czy jednak taka zwiększona kontrola będzie do zaakceptowania przez greckie władze i nie nasili tylko anty-europejskich nastrojów przed kwietniowymi wyborami? Tym samym wpływ dzisiejszych decyzji Eurogrupy na rynek może być tylko „umiarkowanie pozytywny”, o ile nie są one już zdyskontowane…

EUR/USD – problem ze średnią 100-sesyjną na 1,3232
Decyzję Eurogrupy ws. Grecji możemy poznać nawet późnym wieczorem, gdyż najpewniej dyskusja ministrów finansów w tym temacie będzie burzliwa. Napłynie ona na rynek w momencie, kiedy płynność rynku będzie mniejsza (Amerykanie wspominają dzisiaj Jerzego Waszyngtona), tym samym może doprowadzić do większej zmienności na rynkach. Poza informacjami ws. Grecji rynek nie otrzyma dzisiaj żadnych innych znaczących informacji.

Ujęcie techniczne wskazuje na problem ze średnią 100-sesyjną, która na wykresie dziennym przebiega obecnie w okolicach 1,3232. Widać, że stwarza ona pewien problem dla rynku – dzisiejsze maksimum to 1,3236. Kolejny opór stwarza też rejon 1,3225-30 – to okolice szczytów z końca stycznia.  W szerszym ujęciu kluczowa jest też cała strefa oporu 1,3200-1,3250, która od kilku tygodni jest dość skuteczna. Z kolei w okolicach 1,3285 przebiega linia szyi potencjalnej formacji RGR (pokazanej na wykresie tygodniowym). Jakie wnioski? W perspektywie najbliższych 24 godzin nie można wykluczyć ruchu korekcyjnego w okolice 1,3150-60.
:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane