Czy Prezydent pomoże?

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse
opublikowano: 24-09-2009, 17:50

Czwartkowa sesja dwukrotnie dawał bykom nadzieję, że jej rozstrzygnięcie będzie decydujące dla całych losów wrześniowych notowań.

Ponieważ początek przebiegał zgodnie z atmosferą zewnętrzną to WIG20 rozpoczął od 1 proc. spadku. Z czasem jednak sytuacja robiła się coraz lepsza i już w południe indeks znalazł się w rejonie neutralnym. To był pierwszy sygnał sugerujący, że dalsza część dnia będzie obiecująca. Drugi raz optymizm pojawił się po amerykańskich danych, po których rynek przełamał dzienne maksima i żwawo ruszył w pobliże 2300 pkt. Nie udało się jednak ich osiągnąć, a co gorsze początek handlu w Stanach i jednocześnie dane z rynku nieruchomości sprawiły, że nasz parkiet ponownie znalazł się na minusach. Ostateczny spadek sięga ledwo 0,6 proc., ale ponownie oddala nas od maksimów.

W kontekście spadków z ostatniej godziny na lidera przeceny wyrósł sektor surowcowy. Ponad 3 proc. spadki cen ropy i miedzi momentalnie znalazły odzwierciedlenie w notowaniach KGHM i LOTOSu, które traciły ponad 3 proc. Na szczęście dla kupujących względną siłę zachowały banki, co nie doprowadziło do większego cofnięcia.

Dzień był bogaty w publikacje marko, jednak tylko dwie miały realne przełożenie na rynki. Wpierw pozytywnie zaskoczyła mniejsza tygodniowa liczba bezrobotnych w Stanach, co pozwoliło bykom myśleć o dojściu do 2300 pkt., jednak publikowana w końcówce sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA nie sprostała oczekiwaniom i nie wzrosła piąty raz z rzędu, co uruchomiło przecenę na amerykańskich indeksach. Poranne odczyty indeksu IFO z Niemiec zupełnie nie wpłynęły na Europejczyków, ponieważ jego wielkość była zgodna z oczekiwaniami, ale warto zauważyć, że jednocześnie była też najwyższa od roku.

Dzisiejsze rozpoczęcie sesji w USA miało jeszcze jedne ciekawy element. Prezydent Lech Kaczyński będący z wizytą w Stanach uroczyście otwierał tamtejszy handel. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, że będzie dobry dzień dla rynków, bo tam również spółki surowcowe są najsilniej przeceniane.

Niezależnie od piątkowych wydarzeń dzięki wtorkowym wzrostom zamkniemy tydzień wzrostem, choć brak wyjścia na nowe maksima przy jednoczesnym zejściu rynku poniżej 2150 pkt. urealni techniczny scenariusz podwójnego szczytu.

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Polecane