Czytasz dzięki

Czy UE zdecyduje się na wielomiliardowe wsparcie?

Michał Stajniak Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 17-07-2020, 10:13

Dzisiaj ważny dzień dla całej europejskiej gospodarki, choć wiele wskazuje na to, że z tej wielkiej chmury przyjdzie mały deszcz.

Dzisiaj zbierają się najważniejsi oficjele z krajów Unii Europejskiej, którzy mają zadecydować, czy zostanie wprowadzony ogromny program wsparcia dla gospodarek w związku z kryzysem koronawirusowym. Chociaż nadzieje na przyjęcie porozumienia są spore, to jednak historia pokazuje, że przed przyjęciem jakiegokolwiek programu pomocowego, może minąć sporo czasu.

Europejskie byki są nastawione umiarkowano optymistycznie, co do szczytu Unii Europejskiej, który rozpoczyna się dzisiaj i ma trwać przez weekend. Na szczycie ma być rozważane wprowadzenie 750 miliardowego programu pomocowego, który ma być rozdzielony na 500 mld EUR grantów oraz 250 mld EUR pożyczek. Już na tym etapie jest spora rozbieżność między państwami UE. Bogata północ nie chce udzielania bezzwrotnych grantów i jedynie pełnego programu w postaci pożyczek. Z drugiej strony program w przedstawiony kształcie ma poparcie największych gospodarek w sojuszu, czyli Niemiec oraz Francji. Wiele wskazuje na to, że na szczycie nie dojdzie do zatwierdzenia tego programu, choć z drugiej strony mówi się, że porozumienie będzie jednak osiągnięte jeszcze tego lata przed rozpoczęciem wakacji przez Komisję Europejską w sierpniu. Warto wspomnieć o tym, że wczoraj Lagarde, szefowa EBC po posiedzeniu wskazywała na to, że w dalszym ciągu potrzeba mocnej stymulacji gospodarczej, aby uniknąć mocnego, negatywnego wpływu koronawirusa na świecie. Wobec tego inwestorzy nie tylko z rynku giełdowego, ale również z rynku walutowego będą śledzić uważnie informacje dotyczące szczytu UE. Pomimo tego, że kolejny napływ środków teoretycznie oznacza większą ilość taniego pieniądza na rynku, to jednak utwierdzi rynek w przekonaniu, że Unia Europejska uniknie twardego lądowania. Wobec czego przyjęcie porozumienia o programie pomocowym może być pozytywne dla euro.

Polski złoty będzie zależał nie tylko od tego, co będzie się działo w najbliższym czasie w UE, ale również dalszego postrzegania perspektyw gospodarczych. NBP uważa, że inflacja w tym roku będzie niższa, niż jeszcze widział to w marcu. Co ciekawe, inflacja bazowa przekroczyła dynamikę 4%. Dzisiejsze dane również wskazują na to, że inflacja w dalszym ciągu ma raczej perspektywy pro-wzrostowe. Płace w czerwcu wzrosły o 3,6% r/r przy oczekiwaniu 1,3% r/r. Oczywiście jest to spadek dynamiki w porównaniu do okresu sprzed pandemii, ale jest to jednak powrót do normalności. Zatrudnienie spadło w Polsce o 3,3% r/r, choć oczekiwano spadku na poziomie 3,9% r/r. W ujęciu miesięcznym w czerwcu zatrudnienie lekko wzrosło, gdyż o 0,2% m/m, co dalej daje nadzieje na stabilizację.

EURUSD notowany jest nieznacznie poniżej poziomu 1,1400. W przypadku wzrostu do 1,1500, byłby to najwyższy poziom od dwóch lat. Tymczasem polski złoty pozostaje raczej pod presją podaży. Godzinę po otwarciu europejskich rynków za euro musieliśmy płacić 4,4793 zł, za dolara 3,9325 zł, za franka 4,1609 zł, natomiast za funta 4,9329 zł.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane