Czy wiesz, że...

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 06-11-2012, 00:00

…średnio co 7. odwiert odkrywa gaz lub ropę?

Ropa i gaz to jedne z najbardziej pożądanych bogactw naturalnych na świecie. Obok węgla stanowią najpopularniejsze źródło energii. I chociaż ich poszukiwania to bardzo ryzykowny, skomplikowany i kosztowny biznes, wizja wysokiej nagrody sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w tę branżę. Jak poruszać się w gąszczu trudnych geologicznych pojęć, w jaki sposób oceniać poszczególne etapy prac i kiedy mamy szansę usłyszeć upragnione „znaleźliśmy ropę”? Segment upstream to właśnie poszukiwania i rozpoznawanie węglowodorów, bo tak fachowo określa się te surowce. Na warszawskim parkiecie jest zaledwie garstka takich spółek.

Jedną z nich jest Kulczyk Oil Ventures, która od ponad dwóch lat z powodzeniem wydobywa gaz na Ukrainie i jednocześnie prowadzi program poszukiwań w Brunei. Ta działalność wymaga wysokich nakładów kapitałowych i cierpliwości, okres zwrotu z inwestycji może być bardzo długi i trwać od 5 do nawet 7 lat.

Analizując atrakcyjność projektów, trzeba wziąć pod uwagę: potencjalne wartości rezerw, czyli tych ilości, które zostały potwierdzone i są gotowe do wydobycia, czas, w którym wydobycie będzie możliwe, koszty wydobycia. Więcej w kolejnym odcinku z cyklu „Ropa i gaz w portfelu”. Zapraszamy też do „Pulsu Biznesu+”, tabletowej wersji dziennika. Materiał partnera cyklu:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu